20’li Yaşlarda Yurt Dışında Çalışman İçin 10 Neden

Gelmişsin 20’lerin ortalarına, bitirmişsin üniversiteyi ama aslında sen de herkes gibisin. Rutinlerin, düşüncelerin, planların var. Peki ama farkın var mı?

Blog_İçerik_Şablon

Fark yaratmak istedin mi? Ya da sıkılmadın mı etrafında aynı şeyleri görmekten? İşte sana fark yaratmak için önerdiğimiz fırsat: Yurt dışına çık ve profesyonel bir kariyere daha önce hiç bilmediğin bir ülkede başla. Ürkütücü değil mi? Senin için olmamalı. Neden mi?:

1)Kendi başına para kazanmayı öğrenirsin!

Kendin çalışıp kendin geçineceğin için para kazanmanın zevkine varırsın. Bunun yanında başka bir gelirin olmayacağı için paranı idareli kullanmayı, kendine yetebilmeyi öğrenirsin.

2)Sorumluluk sahibi olursun

Kendinle baş başa olacağın için tüm kararlarını tek başına alman ve yapman gereken sorumlulukların olacak. Evinde olduğun gibi başın sıkıştığında ailenden yardım isteyemeyecek, sorununu kendin çözmek durumunda kalacaksın. Bu da sana çabuk karar alabilme ve sorumluluk bilinci gibi yetkinlikler sağlayacak.

3) Kendine güvenin artar

Evinden uzakta olduğun için bağlı olduğun tek şey sensin. Kafanda koyduğun sınırlardan, ördüğün duvarlardan uzaklaşmanın tam zamanı. Kendi kendinden sorumlu olduğun için, kendinle baş başa olduğun için üzerinde belirli bir yük olacak. Bu yük, seni özgürleştirecek, kendine olan güvenini artıracak, kendi kendine bir şeyler başarmanın keyfini yaşayacaksın.

4)Kendini tanırsın

Belirli bir süre kendi kendinle kalacağın, tanıdığın kimse olmayacağı için kendini keşfetmeye başlarsın. Olaylar ve durumlar karşısında verdiğin tepkileri gözlemler, aslında kim olduğunu anlarsın. Emin olman gereken bir şey var ki, yurt dışına gitmeden önceki sen ile oradan döndükten sonraki sen çok farklı olacak!

5) Yeni kültürler tanırsın

Bambaşka bir ülkede uzun süre çalışmak demek, o ülkeyi neredeyse yerlisi gibi bilecek olman demek. Adeta ‘ikinci evin’ gibi. Gerek yeni bir dil, gerek yeni gelenekler, gerek yeni alışkanlıklar öğreneceksin. Bunun yanında bulunacağın uluslararası ortam sayesinde sadece gittiğin ülkeyi değil, o ülkeye gelen diğer kültürlerden kişiler sayesinde onların kültürlerini de tanıyacaksın ve adeta bir ‘dünya vatandaşı’ olacaksın.

6) Bakış açın değişir

Kültürel farklılıklar insanın yaşam şeklini ve dünyaya bakışını belirleyen oldukça önemli bir faktördür. Yurt dışında uzun bir zaman geçirmek de insanın diğer kültürleri daha rahat anlamasını, farklı ülke insanları ve kültürleriyle tanışık olma deneyimi yaşamak birçok ön yargının kaybolmasını sağlar. Önceden duyulan kulaktan dolma bilgileri bulunduğun ortamda yaşadıkça/gördükçe aslında söylenenden çok farklı olduğunu anlayacaksın. Yurt dışında çalışırken deneyimlediğin tecrübeler sayesinde hayata ve olaylara daha farklı bakmaya, birçok farklı açıdan düşünmeye başlayacaksın.

 7) Kendi kendinin lideri olursun

Evinden uzakta olmak demek -hem de uzun bir süre- seni ilgilendiren her konuyla kendin ilgileneceğin anlamına geliyor. Bu da seni belirli bir zaman sonra zaman yönetimi konusunda gelişmen ve kendi kendini idare edebilmen, kendi kendini denetleyerek kendine liderlik yapma şansını bulman demektir.

8)Yabancı dilin gelişir

Gittiğin ülke neresi olursa olsun ortak dil olan İngilizce’yi sürekli konuşmak durumunda kalacağın için öncelikle İngilizcen gelişecek. Bir zaman sonra İngilizce düşünmeye bile başlayacaksın! Bunun yanında gittiğin ülkenin dilini öğrenme ve kendine bir yabancı dil daha katma şansını bulacaksın.

9) İletişim becerilerin güçlenir

Bambaşka bir kültür ve bambaşka insanlarla yaşamak insanlarla arandaki sınırları kaldırmana olanak sağlayacak. Farklı kültürden insanlarla iletişimde oldukça onların iletişim kurma şekillerini öğreneceksin. Karşındaki insanı ve kültürü tanıma sürecinde dinlemeyi, düşünmeyi ve analiz etmeyi başaracaksın.

10) Teorik bilgilerini pratiğe dökersin

Üniversitede eğitimini gördüğün teorik bilgileri bu sayede bambaşka bir ülkede tecrübe etme şansını yakalarsın. Hem yaşayarak öğrenecek, hem de bambaşka kültürlerden bambaşka görüşler alacak, değerlendireceksin.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir