5 Maddede Global Talent’ın Staj Kavramını Değiştirmesi

Yurt dışında kazanacağınız uluslararası bir profesyonel tecrübe başlı başına Global Talent’ı karşınıza çıkan diğer fırsatlardan ayırsa da, biz “yurt dışında staj” dendiğinde aklınıza gelen staj kavramı biraz daha netleştirmek istedik. İşte 5 maddede staj dendiğinde aklımıza gelen ama Global Talent ile değişecek olanlar şeyler:

1- İş tanımlarınız fotokopi çekmekten çok daha fazlasıdır

fotokopi çekmek
Global Talent’ı diğer “staj”lardan ayıran en önemli özelliklerden biri şirket tarafından sağlanan iş tanımlarıdır. Staj fırsatlarına başvuru formlarında bulunan tüm iş tanımlarının sağlanması AIESEC’in adaylara karşı tutması gereken ilk sorumluluklardandır.

2- Üniversiteniz bir etiket değil tecrübe olarak değerlendirilir

üniversite, mülakat etkisi
Staj başvurularında en önemli filtrelemelerden biri “üniversite”dir. Fakat Global Talent’lar için durum biraz farklı. Stajlara başvuran adaylar dünyanı birçok yerinden olduğu için şirketlere “short list” sunulmadan önce üniversitesine göre değil, kişilerin tecrübelerine göre ilk filtreleme yapılır. Yani x üniversitesinde okuyor olmanız kimseyi sizin önünüze geçirmecektir 🙂

3- Okuduğunuz bölüm çalışma alanınızı kısıtlamaz

mülakatlar
İş tanımlarını gerçekleştirebilecek tecrübeye sahipseniz, makine mühendisliği okumanız graphic designer olmanız için engel değildir.

4- Mülakatlar boyunca klasik soruları cevaplamak yerine profesyonel tecrübelerinizden bahsedersiniz

mülakat soruları
Global Talent olduktan sonra gireceğiniz mülakaların amacı tamamen tecrübenizi ve işe uygunluğunuzu anlamak üzerinedir. Bu yüzden klasik mülakat sorularından ziyade o iş hakkında ne kadar ne nasıl tecrübeleriniz olduğundan bahsedersiniz.

5- Staja kabul edilmek için torpilinizin olmasına gerek yoktur

mülakatlar
O alanda tecrübenizin olması ve aranan özellikleri sağlıyor olmanız sizi bir staja kabul ettirmek için tek gereken şeyler.

  

Global Talent Nedir?

Bir stajdan çok daha fazlası olan Global Talent ile üniversiteden yeni mezun olmuş adaylar yurt dışında uzmanlaşmak istedikleri alanlara uygun profesyonel bir tecrübe elde edinirler. Teorik bilginin pratiğe döküldüğü Global Talent ile yeni mezun adaylar global firmalarda ya da küçük işletmelerde yetkinliklerine uygun olarak kazandıkları bu profesyonel tecrübenin yanında uluslararası bir çalışma ortamında bulunarak iş hayatında rakiplerinden bir adım öne geçerler.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir