6 hafta’da Polonya’da Global Citizen deneyimi

Öncelikle AIESEC’le yurt dışında staj yaptığım için ne kadar şanslı olduğumu belirtmek isterim. Stajımı Polonya’nın Bialystok şehrinde yaptım. İngilizce öğretmenliği bölümünde okuduğum için böyle bir stajın kişisel gelişimime, öğretmenlik deneyimime ve özgüven kazanmam adına katkıda bulunacağından hiçbir şüphem yoktu. Polonya’ya giderken beklentilerim büyüktü orada staj yapmanın yanı sıra farklı ülkelerden gelen stajyerlerle aynı ortamda bulunacağımızdan, çok renkli ve eğlenceli bir atmosferin beni beklediğini tahmin edebiliyordum. Staj süresince diğer stajyerlerle birlikte geziler düzenledik.
Staj süresince her hafta farklı bir kurumda yaşları 5-14 arası değişen öğrencilere İngilizce dersi verdim ve öğrencilerle birlikte gezilere katıldım. İlk hafta anaokulundaydım. Orada gerçekten çok eğlenceli bir hafta geçirdim.
Bu da ikinci ve üçüncü haftalarda Bialstok’tan Gdansk’a trenle 8 saatlik bir yolculuğun ardından staj yapacağım kampa vardım. Burada stajın en eğlenceli iki haftasını geçirdim diyebilirim. Rusya’dan gelen 50 öğrenciye İngilizceyi oyunlarla birlikte çekici kılmaya çalıştım, çok sayıda geziler düzenlendi ve bunların tamamında öğrencilerle birlikteydim onlarla daha iyi kaynaşma fırsatı buldum. İşte orada çekildiğim fotoğraflardan birkaçı:
Dördüncü hafta bir yetimhanede tek kelime İngilizce konuşamayan ve birbirinden farklı problemleri olan çocuklarla iyi vakit geçirmeye çalışmaktı görevim. Her ne kadar aynı dili konuşamasak da burada da çok farklı bir deneyim kazandım onlarla dost olmaya çalıştım.
5. haftada ise yine bir kamptaydım. Genel olarak öğrencilerin yüzme, futbol, bilardo, bowling gibi sportif faaliyetlerini gerçekleştirdiği bir kurumdu bu. Buradaki öğrencilere kendi kültürümü elimden geldiğince tanıtmaya çalıştım.

Sonuç olarak diyebilirim ki iyisiyle kötüsüyle AIESEC kendimi kısa süre içerisinde farklı yönlerde geliştirdiğim ve kendime olan güvenimi daha da sağlamlaştırdığım bir projeydi.

Ahmet Uygun

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir