6 Haftalık Hırvatistan Tecrübem

23 yaşındayım, Uludağ Üniversite’sinde Almanca Öğretmenliği okuyorum. Bursa’lıyım ve ailemle yaşıyorum. Genel olarak yurt dışındaki etkinlikleri ve gezileri takip ediyorum ve yaratabildiğim her fırsatta yurt dışına çıkıyorum.
AIESEC ile üniversitenin ilk yılında tanıtım standında tanıştım. AIESEC’e kayıt yapmaktaki amacım bir projede yer almaktı. AIESEC’te çalıştığım iki yıl boyunca gönüllü projelere katılmayı çok istiyordum. Proje kapsamında Bursa’ya gelen stajyerlerin yaşadıklarına ve yaptıkları etkiye şahit oldukça bu isteğim daha da artı. AIESEC’teki aktif üyeliğimi tamamladıktan sonraki ilk fırsatta da bu hayalimi gerçekleştirdim. Ailem AIESEC çalışmalarıma her zaman çok destek oldu. Gönüllü projelerin, topluma ve değişim katılımcılarına olan olumlu etkilerini zaten farkındalardı. Dolayısıyla projeye katılma kararımı da desteklediler.

Nilsen-AIESEC-Global-Volunteer-Hırvatistan-Tecrübesi
Kendim için proje aradığım dönemde Hırvatistan’da bir kongreye katılmıştım. Zagreb beni çok etkiledi ve orada AIESECerlar ile yüz yüze iletişim kurarak projeler hakkında bilgi edindim. Benim için gideceğim yerden çok projenin içeriği önemliydi. Kendime en çok gelişim sağlayabileceğim aynı zamanda topluma etki edeceğim bir proje arıyordum. LC Zagreb’in yaz dönemi projelerinden biri World in the City projesiydi, dil eğitimi üzerineydi. Almancamı geliştirmek için güzel bir fırsat olduğunu düşündüm ve bu yüzden bu projeye başvurdum. Yurt dışına çıkarken herhangi bir endişem yoktu.
Projenin tamamı benim için unutulmazdı. Gerçekten harika bir yaz geçirdim. Proje katılımcılarının sertifika gecesinde, öğrencilerim benim için hazırladıkları bir hediye kutusu verdiler. İçine bir de kart yazıp koymuşlar, kartta yazanlar ve hediyeler beni çok duygulandırdı. O kişilerin hayatlarına bir şey katmış olmak çok değerliydi. Zagreb’deki son gün benim doğum günümdü. Bütün stajyerler dışarıdaydık, saat 24.00 olduğunda şehir meydanında 20-25 stajyer kendi dillerinde bana doğum günü şarkısı söylüyorlardı. Geçirdiğim en güzel doğum günüydü. Bu kadar kısa sürede çok değerli dostlar edindim. Proje dil öğretimi üzerindeydi. Genellikle üniversite öğrencilerinin oluşturduğu gruplara yabancı dil dersleri veriyorduk. İki sınıfım vardı ve orta seviye Almanca dersi verdim.

Nilsen-AIESEC-Global-Volunteer-Hırvatistan-Tecrübesi
Ben AIESEC ile bir projeye katıldım, çünkü günümüzde yaşadığımız sorunları çözmenin en iyi yolunun insanlara etki etmek olduğuna inanıyorum. Hemen hemen hepimiz koşullarımızı, sahip olmadığımız imkanları, yanlış anlaşılmaları eleştiriyoruz ama bunu değiştirmek için ne yapıyoruz? Lütfen ilk fırsatta bir proje bulun ve önce kendinizi sonra da dünyayı değiştirin. Gidip ülkemizde nasıl yaşadığımızı gösterip, başka kültürlerden insanların da nasıl yaşadıklarını görün. Ve aslında nasıl da benzer olduğumuzu, ülkelerin, sınırların, dinlerin, isimlerin ne kadar da önemsiz oluğunu görün.