6 Maddede Adana’da AIESEC’li olmak!

Üniversite’ye girdikten sonra hepimiz bir arayış içine giriyoruz ve birçok organizasyona, kulübe katılıyor o kariyer günü senin bu workshop benim demeden geziyoruz. Farklı alanlarda kendimizi geliştirmek ve en önemlisi de geleceğimiz adına fikirler edinmeye çalışıyoruz.

Peki Adana’da okuyan bir üniversite öğrencisi için durum nasıl diye sorduğumuzda, cevap AIESEC’li olup olmadığına göre değişiyor.

Global bir organizasyonun Adana lokalinin bir parçası olmanın “tadını” sizler için 6 maddede inceledik.

1-) “Liderlik” tecrübesi dedikleri böyle bir şey olsa gerek


Dünyanın en büyük gençlik organizasyonuna dahil olarak nasıl bir liderlik tecrübesi yaşayabileceğini şu andan kestirmek oldukça zor, bunu kabul ediyoruz. Fakat AIESEC hiçbir şeyde bulamayacağın – kısacası sadece AIESEC’e özgü olan – bir liderlik tecrübesi sunuyor. AIESEC’te kazanabileceğin takım üyeliği ve takım liderliği fırsatları ile kendi liderlik yolculuğuna ilk adımı atabilirsin. Unutmadan, liderlik hayat boyu süren bir yolculuktur.

Zaten vizyonu “Peace and Fulfilment of humankind’s potential” olan bir organizasyondan başka bir şey de beklenmemeli değil mi?

2-) Hayat Değiştirmek


Derken, tabi ki senin de hayatının değişeceğini söylemek zorundayız. Fakat sadece senin değil, Adana ve Mersin’de bulunan 5 farklı üniversitedeki birçok gence de AIESEC tecrübelerini sunarak onların da hayatlarını değiştireceksin. Şimdiden kaç tane kişinin hayatına etki edebileceğini hesaplamaya başlayabilirsin!

3-) Adana’daki 2. Evin

adana 2. ev
Ev arkadaşından ya da okuduğun bölümdeki, üniversitedeki insanlardan oluşan bir yerden bahsetmiyoruz. 2. Evin derken bahsettiğimiz yer, AIESEC Adana ofisi. Daha da açıklamak gerekirse, dünyanın dört bir yanından yeni arkadaşlarını ağırlayacağın, aynı vizyon için birlikte çalışacağın takım arkadaşlarının olduğu, okuldan çıktıktan sonra “gerçekten gitmek isteyeceğin” bir yerin olmasından bahsediyoruz.

4-) Üniversitedeyken İş Hayatına Atılmak

adana gt
Kaç tane üniversite öğrencisi 20’li yaşlarda şirket yetkilileri ile aynı seviyede toplantı yapma fırsatına sahiptir bilmiyoruz ama pek fazla olmadığı kesin. Adana’da bulunan şirketlerin dünyanın dört bir yanındaki “Global Talent”lara ulaşmalarını sağlamak için sık sık şirket görüşmelerine gitmek ve sadece Adana’daki değil, başka ülkelerdeki gençlere de bu şirketler sayesinde liderlik tecrübesi yaşatacak olmak ise bambaşka bir ayrılcalık.

5-) Adana Kültürünü Tanıtmak

adana yemek
Adana’ya gelen Global Citizen ve Global Talent’lar için liderlik tecrübesinin yanın da bir de Kebap yedirip, Şalgam içirtmek lazım. “Culture Shock” da sonuçta tecrübelerinin bir parçası.

6-) Uluslararası Tecrübeler


Sadece Adana ile sınırlı kalmayacağın bir tecrübe olacağını da söylemek zorundayız. AIESEC’te birçok farklı ülkede, birçok farklı konu üzerine gerçekleştirilen uluslararası kongreler sayesinde “global bir öğrenme ağının” parçası olabilirsin.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *