AIESEC bana güzel anılarımı verdi!

Pakistan’ın Karachi şehrinde Automobile Corporation of Pakistan firmasında Global Talent stajı yaptım. Pazarlama departmanındaydım. Firmanın çalıştığı ve çalışmak istediği yabancı firmalarla, özellikle de Türk firmalarıyla yürütülen süreçlerde destek olmak sorumluluklarım arasındaydı. Pakistan bilindiği gibi fazla gelişmeyen ve şiddet olaylarının çok sık yaşandığı bir ülke. Dolayısıyla en başta güvenlik anlamında tereddütlerim vardı. Ayrıca farklı bir yaşam tarzları ve yemek kültürü olması da beni düşündüren noktalardı. Pakistan’da bana farklı gelen birçok şey vardı fakat çok etkilendiğim bir şey olmadı. Genel anlamda bakarsak havası çok sıcaktı ve aşırı nemliydi. Yemekler çok fazla acılıydı. İlk başlarda hiçbir şey yiyemiyordum fakat sonradan alıştım. Giyim olarak da zaten tamamen farklıydı.

Hayatımın 3 ayını Pakistan’da geçirmiş olmam, yaşlandığımda geri dönüp baktığımda yaptığım en güzel şeylerden biri olacağına eminim.

En önemlisi çok farklı bir ülke olduğu için bu stajla gitmeseydim bir daha gidip de göremeyeceğim bir ülkeydi. Televizyonlardan gördüğümüz, kitaplardan okuduğumuz bambaşka bir dünyanın, kültürün içinde olmak ve bunu deneyimlemek çok farklıydı. Bu tecrübe kesinlikle dünyaya bambaşka bir açıdan bakmamı sağladı. Farklı bir ülkede olmanın yanı sıra, staj yaptığım dönem boyunca orada yaklaşık 15 farklı ülkeden stajyerle birlikteydik. Dolayısıyla dünyanın her yerinden dostlar edinme, onların kültürlerini de tanıma fırsatı yaşadım. Çalıştığım şirkette kazandığım iş deneyiminin yanı sıra farklı kültürden insanlarla çalışmak da önemli bir tecrübeydi. İyi ki bu staj programına katılmışım, iyi ki Pakistan’ı seçmişim. Hatta keşke daha uzun süre kalabilseydim de hem iş tecrübemi daha da arttırıp hem de o farklılığı daha üzün süre yaşayabilseydim. AIESEC benim için;  Bu unutulmaz tecrübeyi sağlayan, bir insana verilebilecek en değerli şeyi “güzel anılar”ı veren bir kuruluş.

Gökçe Akgök

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir