AIESEC ve Dünyayı Evinize Taşıma Mutluluğu

Farklı kültürleri tanımak konusunda derin bir isteğiniz varsa ve yurt dışına çıkmak konusunda şüpheleriniz varsa veya imkânınız yoksa bir kültürü tanımak için o kültürün insanını evinizde ağırlamak sizin kesinlikle aradığınız fırsattır. Bir kültürü, onların yaşayışlarını tanımak için kalkıp ta o ülkeye gidip 2 ay geçirmek sizi korkutuyorsa, bırakın o kültür size gelsin, sizinle iki ay yaşasın.

İlk kez evimde birini ağırlamaya karar verdiğimde, aklımda bazı şüphelerim vardı. Kim gelecek? Nereden gelecek? Ya anlaşamazsak? Türlü türlü sorular. Ayrıca bir de aile faktörü vardı, onlar duruma benden bu konuda benden(haklı olarak) daha temkinli ve nispeten daha tutucuydu. Sonra ilerleyen günlerde, evimde ağırlayacağım kişilerin 2 Hindistanlı olduğunu öğrendim. Eh, Hindistan ile ilgi toplum olarak bildiklerimizi göz önünde bulundurursak ailemin tepkisini üç aşağı beş yukarı tahmin edebiliyorsunuzdur, edemeyenler için; pekte iyi tepkiler olmadığını söyleyebilirim, ama benim dil öğrenmeye olan hevesimi kırmamak için(onlar için zor da olsa) kabul ettiler.

Sonra o gün geldi çattı, Hindistan’dan ilk ev arkadaşlarım, Sidharth ve Prateek. O zamanlar benden en az 7-8 yaş büyük olan iki kişi, ilerleyen haftalarda kardeşim diyeceğim iki yabancı. Gündüzleri toplanıp geldikleri projeye(MMW) gidip geceleri sabahlara kadar oturup muhabbet ettiğimiz zamanları düşündükçe hala yüzümde gülücükler açar.

Bizde geçirdikleri süre boyunca çok eğlendiğimi ve onlardan birçok şey öğrendiğimi söylemek isterim. Ayrıca ailemin bütün Hindistan yanılgısını da kırdılar bu süre kapsamında. Hatta o kadardır ki, annem daha sonrasında evimizde bir Hintli kızı ağırlamak için gönüllü bile oldu Evimizin manevi kızı olarak bizle yaşayan Ankush, yeri geldiğinde benim bile pabucumu dama attırdı. Hala annem ve Ankush sıkı iletişim halindedirler.

Bütün Hindistanlılardan sonra, evimiz tam bir birleşmiş milletler evine döndü(babam böyle derdi). Evimize farklı bir kültürü getirmek bir nevi bağımlılık oldu. Pakistan’dan, Fransa’ya, Hindistan’dan Ukrayna’ya kadar, birçok ülkeden, bazen kısa bazen uzun dönemler olarak birçok insan ağırladık. Ve şu an İstanbul’da, evden uzakta da ağırlamaya devam ediyorum.

Yurt dışı fikrine veya başka ülkeden bir insan fikrine soğuksanız bile bence hiç değilse bir kere, evinizde birini konuk etmeyi deneyin. Biliyorum ki, bu fırsat sizin için bambaşka kapılar açacak.

Arda Ertuğrul, İstanbul