Ben ilk defa bu yaz Global Citizen oldum ama anladım ki bu son olmayacak.

Polonya’da Erasmus programını tamamladıktan hemen sonra AIESEC Global Citizen programını keşfettim ve bu keşifle beraber Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunan Recife’yle yani ingilizce öğretmek amacıyla gittiğim ve bana fazlasıyla deneyimler kazandıran, bu şehirle tanıştım .AIESEC macerasına başlamadan önce aklımda hiç soru işareti yoktu çünkü bu işi yapan görevli öğrenciler bana her konuda bilgi verdiler ve ne zaman ararsam arayayım daima bana yardımcı oldular. Ayrıca çok da güzel bir aileyle tanışmama da zemin hazırladılar.

Projemin amacı şiddet görmüş,ailevi durumu çok iyi olmayan küçük çocuklara ingilizce öğretmek ve bunun yanında onlara iyi bir rehber olmaktı . Recife’de projemin ilk gününden son anına kadar tanıştığım Brezilyalı çocuklarla hiç unutulmayacak zamanlar geçirdim ve her birinin ne kadar sevgiye ihtiyaçları olduğunu çok iyi anladım. Projemde tanıdığım çocuklar 11-14 yaşlarındaydı ve aynı zamanda bölümüm de İngilizce Öğretmenliği olduğundan onlar benim gerçek anlamdaki ilk öğrencilerim oldular. Bir öğretmen adayı olarak bu hissi yaşamak gerçekten de harikaydı .Kendimi keşfederken insanların hayatlarına dokunmak onlarda bir etki yaratmak yaşadığım en güzel deneyimdi.

Tek kelimeyle Global Citizen kesinlikle bütün öğrencilerin hayatlarında tecrübe etmeleri gereken çok eşsiz ve güzel bir program. Aklınızda soru işaretleri mutlaka olacaktır ama şu bir gerçek ki projenizi tamamlayıp döndüğünüzde ne kadar güzel bir iş başardığınızı ve yeni yeni tanıdığınız ama hayatınız boyunca unutmak istemeyeceğiniz birçok insan olduğunu fark edeceksiniz. Ben ilk defa bu yaz Global Citizen oldum ama anladım ki bu son olmayacak.

 

Ali Tugay AŞKIN,Brezilya

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.