Bilmediğim bir ülkede, tanımadığım insanlar içinde 6 hafta nasıl geçecek düşüncesi


Merhaba! Üniversite dönemimdeki son sömestr tatilimi nasıl değerlendirebilirim derken kendimi AIESEC Ankara ofisinde buldum. Global Citizen projesi hakkında bilgi aldıktan sonra proje için başvurumu gerçekleştirdim. Skype üzerinden yapılan mülakat sonrası Sırbistan Belgrad’daki “Enter Your Future” projesine kabul edildim. Final sınavlarım bittikten sonra Belgrad’a gittim.

Belgrad Nikola Tesla havalimanına Ankara’dan aktarmalı uçuşumla yaklaşık 3 saatte varmıştım. Havalimanına ulaştığımda değişik hisler içerisindeydim. Bilmediğim bir ülkede, tanımadığım insanlar içinde 6 hafta nasıl geçecek düşüncesi.

Daha sonra görevli arkadaşlarla kalacağım apartman dairesine gittim. Proje boyunca konaklama konusunda bazı sıkıntılar yaşadım ama bu proje sayesinde tanıştığım güzel insanlar sayesinde ve bu sorunları da birer tecrübe olarak gördüğüm için geri kalan zamanımı keyifli ve verimli bir şekilde geçirdim.

Öncelikle şunu söylemeliyim, gittiğiniz yerlerde her şey mükemmel olmayabilir ama olaylara bakış açınız pozitif olduğu takdirde sorunları çözmek ve bulunduğunuz ortamdan keyif almanız daha kolay hale geliyor. Şöyle düşünün farklı kültürlerden gelen farklı insanlar var ve bazı problemler olması çok normal. Konuşulduğu takdirde her soruna çözüm bulunuyor.
Mülakat sırasında ne öğretebilirsin sorusuna neden Türkçe öğretebilirim demediğimi halen merak ediyorum.

Bölümümü düşünerek Java programlama dilini öğretebilirim demiştim.
İlk hafta sessionlara hazırlandıktan sonra 2. hafta dersleri vermeye başladım. Eğitimleri yaptığım kurum Belgrade Youth Center’dı. Oldukça donanımlı bir yerdi. Kod yazabilmek için gerekli platformları kurabileceğim Apple bilgisayarlar mevcuttu. Sessionlar sırasında öğrencilerim anlattığım Java kodlarını yazıp OSX üzerinde çalıştırabilmek adına bu bilgisayarları kullandılar. Öğrencilerimin hepsi üniversite mezunu ve oldukça saygılı insanlardı. Bu yüzden sessionlar sırasında kesinlikle sıkıntı yaşamadım. Dersler bittikten sonra öğrencilerimin yorumları “Belgrad’a yine gel hep gel.” “Öğrettiklerini iyi bir şekilde öğrendik.” “Türkiye çok güzel bir ülke, mutlaka ziyaret etmek istiyoruz.” şeklindeydi ve bunları duymak beni ziyadesiyle mutlu etmişti.
Projede tanıştığım güzel insanlar sayesinde sessionlar dışındaki kalan zamanımı boş geçirme fırsatım olmadı. Proje öncesinde ne anlama geldiğini bilmediğim “uluslararası dostluk, sevgi” kavramlarını da tecrübeyle sabit, öğrenmiş oldum. Proje bitse bile, bitmeyecek dostluklar ve ömür boyu hatırlanacak güzel anılar…

Bunun yanında Sırbistan’da Belgrad ve Novi Sad; Bosna Hersek’te ise Saraybosna şehirlerini ziyaret etme imkanı buldum. Eğer Balkanlara yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken muhteşem güzellikteki yerler.

Her şeye rağmen bu inanılmaz deneyimi yaşama şansım olduğu için çok mutluyum ve birçok arkadaşıma da döndüğümde böyle bir projeye mutlaka katılmalarını söyledim. Bu proje sayesinde hayata bakış açımın değiştiğini söyleyebilirim. Başka kültürleri tanıyıp, güzel arkadaşlıklar edinmek, insanlara gönüllü öğretmenlik yapmak, yardımcı olmak ve bununla beraber dil, iletişim ve sunum becerileri bakımından kendinizi geliştirebileceğiniz bir ortamı bulma fırsatı AIESEC projeleri ile sağlanıyor.

Global Citizen projesinden çok memnun kaldığım ve mezuniyet sonrası güzel bir iş tecrübesi fırsatı arayışında olduğum için Global Talent projesine de başvurmayı planlıyorum.
Bu fırsatlardan faydalanmak istiyorsanız hiç beklemeden başvuru yapmanızı tavsiye ediyorum.

Teşekkürler AIESEC!!

Emine Firuze Taytaş, Sırbistan