Bir dünya vatandaşı olarak onlara da dünyanın kapısını aralamak için ordaydım


Benim İran’ı görme isteğimi ilk ortaya çıkaran şey “Semerkand” adında bir roman oldu. Ondan sonra İran hakkında birkaç kitap daha okudum ve bu mistik, kapalı kutuyu bir an önce açmaya karar veridm. Bu fırsatı da AIESEC sayesinde yakaladım.

İran’a gitmeden önce çevremdeki insanlar benim için endişelenmişti. Çünkü İran hakkında yanlış anlaşılmalar vardı. Onlar İran’ı televizyonda gördükleri ya da internette okudukları gibi bir yer sanıyorlardı. Şimdi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki onlar yanıldılar.

Benim projemin adı “İran’ı Keşfet” idi. Bu projenin amacı, İran’ı gezip, kültürlerini tanıyarak yaşadığımız tecrübeler hakkında rapor yazmaktı. Bu sayede İran’ın asıl yüzünü göstererek insanların önyargılarının kırılmasına ön ayak olacaktık. Böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyduğu fazlasıyla aşikar olan bu ülkenin gelişiminde rol almış olmak beni dünya vatandaşı yapan etken oldu. Oradaki insanlar cesaretimiz ve öz verimizden dolayı bize minnet duydular. Zaten İranlılarla Türklerin kültürleri birbirine çok benzer. Orada tanıştığım çoğu insanda Orta Doğu insanının sıcaklığını ve içtenliğini gördüm. Ki bu, bu bizim kültürümüzün de en güzel özelliklerinden bir tanesi. Bize evlerini açtılar, yemeklerini paylaştılar ve karşılaştığımız her zorlukta bize yardım ettiler. Zaten gittiğiniz hiçbir ülkede AIESEC ailesi sizi yalnız bırakmıyor.

31 bölgeden 13’ünü yalnızca bir ayda gezdik ve çok değişik deneyimler yaşadık. Gittiğim her yerde içimdeki lideri keşfettim. Çünkü oradaki insanların hayatını değiştirmek için ordaydım. Bir dünya vatandaşı olarak onlara da dünyanın kapısını aralamak için ordaydım. Buna liderlik ediyordum. İran’dan başka bir yere gitseydim, böyle etkili bir tecrübe yaşar mydım bilmiyorum.

Kazandığım bu muazzam edinime daha fazla insanın sahip olmasını istediğim ve dünyada ihtiyacı olan insanlara yardım eli olacak insanlar bulmak için AIESEC Ankara’da gönüllü olarak çalışmaya başladım.

Sen, bunu okuyan güzel insan! Hayatına dokunmama izin ver ve bu dünyayı birlikte değiştirelim!
Dilara Deniz KÜNİ, İran