Bosna-Hersek’te Global Citizen Olmak: 9 Soruda Ecenaz’ın Global Citizen Tecrübesi

Ecenaz Global Citizen tecrübesini Bosna-Hersek’te yaşadı! İşte 9 sorudaBosna-Hersek’te Global Citizen tecrübesi:

1) Global Citizen’a gitmeye nasıl karar verdin ve hangi ülkeye gittin?

Ben Bosna-Hersek’e gittim, nasıl karar verdiğime gelirsek; hem farklı bir şey yapmak hem de yurt dışına çıkmak istiyordum; bu ikisinin birleşimi Global Citizen oldu. Programı inceledikten sonra yurt dışında sosyal sorumluluk projesi fikri bana sıcak geldi. O yüzden Global Citizen’a gitmeye karar verdim.

2) Ülke seçimin rastgele mi oldu, olmadıysa özellikle neleri dikkate alarak ülke tercihi yaptın?

Açıkçası ben biraz rastgele gittim. Daha önce Hindistan’a, Mısır’a, Avrupanın diğer ülkelerine falan da bakmıştım. Projeleri araştırırken de Bosna-Hersek’teki en çok ilgimi çeken oldu. Biraz rastgele biraz projeyi beğenmem doğrultusunda Bosna-Hersek’e gittim.

3) Peki, eğer bir şansın daha olsaydı tekrar aynı ülkeyi tercih eder miydin?

-Bosna Hersek’e gittikten sonra bir daha aynı ülkeyi tercih etmezdim. Türkiye’ye Bosna-Hersek’e aşık döndüm ama bir daha tercih etmezdim. Çünkü başka ülkeleri de deneyimlemek gerek diye düşünüyorum.

4) Sence Global Citizen’ı “yeni bir ülke görüp, gezmek”ten ayıran en büyük şey neydi?

Bence en önemlisi Global Citizen’a yalnız gitmek. Herhangi bir ülke turuna ya da turistik gezilere arkadaşlarınla planlı gidebilirsin.Tek başına da turistik gezi yapabilirsin dersen, tabi ki sadece bu değil, orada bir sorumluluk alıyorsun, yeni şeyler tecrübe ediyorsun. Bu çok büyük bir fark.Bir de Global Citizen’a gittiğinde genelde inanılmaz bilgi sahibi olduğun konularda staj yapmıyorsun,ben daha önce de çocuklara matematik öğretmiştim gönüllü olarak ama sosyal beceri geliştirmek ya da hoşgörüyle ilgili eğitim falan vermek çok bilgili olduğum konular değildi. Bunun gibi bazı konulara yetemediğini hissediyorsun, kendi eksikliklerini fark edip kendini hangi yönde geliştirmen gerektiği konusunda bir fikrin oluyor. Global Citizen’ın en büyük farklı insanı zorlaması ve sürekli artı bir şeyler katıyor olması. Bence insan zorlandığı takdirde çözümler arar ve kendini geliştirir.

5) Gittiğin ülkede seni en çok şaşırtan, tabiri caizse kültür şokuna uğratan şey neydi?

İki ayrı hükümet olması, üzerine bir de bu hükümetlerden birinin kendi içinde tekrar 11 ayrı bölüme ayrılması beni en çok şaşırtan şeydi. Ülkeyi ikiye bölmüşler bir tarafı Sırp tarafı diğer tarafı Federasyon tarafı. Bu beni oldukça şaşırtmıştı. Bir de zaman geçirdikçe Türkler’e ne kadar benzediklerini fark ettim. Beni oldukça şaşırttı, belki iki ülke arası benzerlik ne kadar kültür şoku olabilir diye düşünülebilir ama içlerinde yaşayınca, kelimelerin benzerliği bile oldukça garip geliyor.

6) Sence Global Citizen arkadaşlarınla mı yoksa kendi başına yapıldığında mı daha çok anlam bulur, sen neyi tercih ederdin?

Bence Global Citizen tamamen kendini keşfetme yolculuğu olarak nitelendirilebilir. O yüzden yalnız yapılmalı. Kesinlikle artılarıyla eksileriyle yalnız deneyimlenmesi gereken bir tecrübe.

7) “İyi ki Global Citizen Yapmışım.” Cümlesinin altına maddelerle açıklama yapacak olsaydın, ilk üç madde ne olurdu?

İlk olarak, kendimi keşfetme şansı buldum. İkinci olarak sınırlarımı, eksikliklerimi, fazlalıklarımı keşfettim.Son olaraksa bir topluma, başka insanlara, özellikle çocuklara etki etme şansı buldum.

8) Global Citizen tecrübene dayanarak, Global Citizen olmamış birine ne önerirsin?

En uzak ve en yabancı olduğu ülkeye gitmesini tavsiye ederdim. Hiç deneyimleyemeyeceği bir tecrübeyi deneyimlemesi ona en çok şeyi kadar. Çünkü ne kadar uzak bir kültürde bulursan kendini, aslında en çok orada zorlanırsın ve sana katkısı en fazla olacak olan olur. Şu an tekrar gitme şansım olsaydı, Güneydoğu Asya’a bir ülke tercih ederdim.

9) Global Citizen olduktan sonra fikirlerinde, ön yargılarında, bakış açında değişiklik olduğunu düşünüyor musun?

Bende değiştirdi, çünkü genelde başka bir ülke konuşulduğunda kendi ülkenle kıyaslama söz konusu oluyor. Mevzu bahis Doğu Avrupa olunca da konu aynı, Türkiye gibidir işte düşüncesi olabilir. Benim Bosna Hersek’le ilgili ön yargım, ne kadar yargı sayılır bilmiyorum ama, çoğunluğu müslüman olan bir ülkeden yine aynı şekilde çoğunluğu müslüman olan ülkeye gitmek ne kadar değişiklik yaratır diye düşünüyordum ama kesinlikle dışarıdan araştırmakla gidip yaşamak çok farklı. Bir de ülke yönetimin iki ayrı baştan yönetilmesi beni ciddi anlamda şaşırtmıştı. Bu kadar diyebilirim.

Ecenaz Göze, İstanbul