Çok Farklı İnsanlarla ve Kültürlerle Tanıştım

Merhaba ben AIESECer Çağhan Arıkan. AIESEC bana bir sürü liderlik fırsatının birde yurt dışında bir projede yer alma fırsatı da verdi. AIESEC ile tanışmadan önce yurt dışına çıkmak benim için bir hayal gibiydi. Ama bunu AIESEC ile gerçekleştirdim!

IMG-20151015-WA0002

İlk katıldığım proje Tunus’taydı. İlk başta arkadaşlarımın ve ailemin farklı ülke seçmem konusunda tavsiyeleri vardı ama ben farklı kültürlerle tanışmak istiyordum ve Tunus’u seçtim. Oraya gittiğimde benimle beraber 12 farklı ülkeden 30 tane stajyer bulunmaktaydı. İlk başlarda çok çekingenlik yaşadım. Acaba konuşabilecek miyim, beni sevecekler mi gibi sorular aklımda dönüyordu. İlk hafta bu çekingenliği yaşadım ama daha sonra bu düşüncelerin ne kadar saçma olduğunu anladım. Bütün stajyer arkadaşımla ve proje takımımla kardeş gibi olmuştuk. Aynı evin içerisinde Sırp, Ukraynalı, Hollandalı, Mısırlı, Faslı, Cezayirli, Meksikalı, Rus ve şu anda belki de hatırlayamadığım arkadaşımla beraber çok farklı kültürler yatmaktaydı. Farklı din, dil, ırk ve kültürden insanlarla bir arada, çok güzel anılar paylaşarak 42 günümü geçirdim. Kendime özgüvenim ve tabi ki İngilizcem konusunda gözle görülebilir gelişmeler yaşadım.

IMG-20151015-WA0003

Tunus’ta yaşadığım bu mükemmel tecrübenin ardından AIESEC ile ikinci kez projeye katılmaya karar verdim. Bir diğer projem Ukrayna’nın Lviv şehrindeydi. Bu sefer ilk tecrübemde yaşadığım ve kendime kattıklarımla beraber mükemmel bir tecrübe daha yaşayacağımdan eminimdir ve öylede oldu. Bu projemle birlikte yeniden çok farklı insanlarla ve kültürlerle tanışma fırsatı bulabildim. Mısırlı bir arkadaşımla kardeş gibi olmuştuk ondan ve projeden ayrılırken ki o hüzün ve hissettiklerimi anlatamam. AIESEC de katıldığım projeler toplamda 78 gün sürdü. Bunun sayesinde gittiğim ülkelerin, yabancısı gibi hissetmiyorum artık. Onların kültürlerini ve yaşayış şekillerini yer yer şaşırarak ve bazen hayran kalarak gördüm. Hayatımın en güzel ve eğlenceli anlarını bana yaşattığı ve kendimi geliştirip ufkumu açmamda yardımcı olduğu için AIESEC’e çok teşekkür ederim. İlerleyen zamanlarda farklı ülkelerde farklı deneyimlerimi tekrar aktarmak için 4 gözle bekliyorum.

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.