Daha Uzak Ülkeleri De Tercih Etmekten Sakın Korkmayın

 

AIESEC ile 2014 Kasım ayında bir okul toplantısında tanıştım. Global Citizen programı oldukça ilgimi çekmişti ve bunu yapabileceğime inanıyordum. Aileme bu konuyu açtığımda ilk başta sıcak bakmadılar fakat çok istediğimi biliyorlardı. Tek istekleri daha yakın ülkeleri tercih etmem yönünde olmuştu. Bir hafta içinde yetkililerle iletişime geçtim ve Bosna Hersek’ teki bir sosyal sorumluluk projesi için başvurum yapıldı. Ocak ayında projeye seçildiğimi öğrendim. Daha önce hiç yurt dışı deneyimi yaşamamış biri olarak çok heyecanlıydım. Uçağımın kalkış saati gelene kadar gece gündüz Saray Bosna’daki AIESEC’li lerle  iletişimde kaldım. Her soruma yanıt verdiler ve inanılmaz ilgiliydiler. Daha oraya gitmeden sıcak bir ortamımız oluşmuştu. Bundandır ki onlarla ilgili bir sorun yaşayacağımı hiç düşünmüyordum.

 

Uçağımın kalkışına iki saat kala hava alanındaydım. Yolculuğum bir saat sürdü. İner inmez kar yağışlı ve fırtınalı bir havayla buluştum. Yaşadığım ilk zorluk bu oldu. AIESECerlar beni pankartlarla karşıladılar. Hepsi çok sıcak ve iyi insanlardı. Onları yıllar öncesinden tanıyormuş gibi hissettim. Kalacağım yere gelene kadar bana şehri anlattılar, projeden bahsettiler. Projemiz Saray Bosna’daki ilk okul öğrencilerine İngilizce ve Türkçe öğretmekti. Proje arkadaşlarım Türkiye’den, Endonezya’dan, Romanya’dan ve Bulgaristan’dan geliyorlardı ve henüz hepsi gelmemişti. İlk gittiğim gün bir turist kitapçığı ve bir şehir haritası edindim. Bir kaç gün tek başıma şehri keşfe çıktım. Bütün şehri gezdim diyebilirim. Çok güzeldi bir tecrübeydi benim için. Bu sırada yine bir çok insanla konuştum, yardım istedim, yüzlerce fotoğraf çektim. Tarihi bir şehirdi bütünüyle. Savaşın izlerini hala içinde barındıran yaralı bir şehirdi…

Yoksulun ve zenginin iç içe yaşadığını ilk kez burada gördüm diyebilirim. Ülke içinde iki ayrı hükümetin olduğunu öğrendim. Halkı Türklere çok benziyor ve aynı zamanda Türkiye’ye aşıklardı. Caddelerinde ise İstanbul Boğazı’nın, Galata Kulesi’nin birçok resimleri vardı. Türk olduğumu öğrendiklerinde Türkiye hakkında soru yağmuruna tutuldum birkaç kez. Oradaki arkadaşlarımın çoğu bütün Avrupa’yı gezmişler ve İstanbul’un Avrupa’nın en güzel şehri olduğu konusunda hemfikirlerdi.

 

Global Citizen programının bana kattıklarından bahsedecek olursam eğer ilk yurt dışı tecrübem olmasından başlayabilirim. Yabancı dilime inanılmaz bir katkısı oldu. Yeni yerler gördüm, yeni insanlar tanıdım, farklı kültürlerle tanıştım. İyisiyle ve kötüsüyle hayatımın en unutulmaz anlarını Bosna Hersek’te yaşadım. Türkçe konuşmayı özlediğim zamanlar oldu. İlk kez bu kadar özgür hissettim kendimi orada. İlk kez insanlara bu kadar güvendim. İlk kez hem çocuklara, hem yaşıtlarıma, hem büyüklerime hitap etme şansı buldum. İlk kez yalnız başıma uzun bir yolculuğa çıktım ve ilk kez büyüdüğümü hissettim. Evet, bu mükemmel bir his. Üniversiteyi ailesinin olduğu şehirde okuyan biri için mükemmel duygular. Uzun lafın kısası: hayatımdaki ilklere, yeni birçok ilki  Global Citizen’da ekledim.

 

Geri dönerken mutluluğu ve üzüntüyü aynı anda yaşadım. İstanbul’da beni bekleyen çok özlediğim arkadaşlarım ve ayrılmak zorunda olduğum oradaki arkadaşlarım… Oradaki insanlarının her birinin yeri ayrıdır ben de ama biri vardı ki en çok onunla ayrılacağım için üzülmüştüm. İsmi Aldin’di. Eğer Saray Bosna’da bir projeye katılmayı düşünürseniz mutlaka tanımalısınız onu. Her anlamda mükemmel bir insandı.

 

Eğer siz de bir gün Global Citizen programında yer almak isterseniz Bosna Hersek’i kesinlikle öneririm. Fakat bana sorarsanız daha uzak ülkeleri de tercih etmekten sakın korkmayın, içinde olduğumuzdan çok daha farklı kültürler. Bana bu unutulmaz deneyimi yaşattığın için teşekkürler AIESEC, teşekkürler Bosna’da tanıdığım herkes ve teşekkürler Aldin…

 

Burcu YILMAZ– Bosna Hersek

 

1 cevap
  1. Anonim
    Anonim says:

    I’m still learning from you, as I’m making my way to the top as well. I definitely liked reading all that is posted on your site.Keep the tips coming. I liked it!

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.