Dönerken kalbimin bir parçasını orada bıraktım

Kendimi bildim bileli yurtdışına çıkmak, farklı kültürlerle tanışmak, insanların Türkiye hakkındaki ön yargılarını kırmak istedim. Ama bunu nasıl yapacağım konusunda fikrim yanlışlıkla AIESEC’in seminerine girene kadar yoktu. Yanlışlıkla girdiğim bu seminerin bana hayatımın en büyük tecrübesini yaşatacağını hiç düşünemezdim. Seminerden çıkınca Global Citizen programının tam aradığım fırsat olduğuna karar verdim ve hemen başvurdum. Aslında gitmek istediğim yerler Avrupa ülkeleriydi fakat bu büyük tecrübeyi yaşamama katkı sağlayan bir AIESECer’ın fikrini göz önünde bulundurarak bizim kültürümüze uzak olan yerlerden başlama kararı aldım. Hindistan aklımda olmayan fakat bana çok farklı bakış açıları katan bir yerdi. Havaalanına indiğimde, ilk yurtdışı tecrübem olduğu için çok heyecanlıydım ve korkuyordum aslında. Bu korkumu ve telaşımı beni hiç yalnız bırakmayan, sürekli mesaj atıp etkinliklere çağıran AIESECerlar sayesinde yendim.
Hindistan’da üç ayrı projede çalıştım. Özel okulda Türkiye’yi tanıttım, devlet okulunda İngilizce öğrettim ve kız çocukları için düzenlenen sergide çalıştım. En sevdiğim proje ise Türkiye’yi tanıtmaktı açıkçası; çünkü bu proje ile hayalimi gerçekleştiriyor Türkler hakkında bilinen kalıplaşmış fakat doğru olmayan düşünceleri yıkıyordum. Devlet okulunda çalışırken ise kendimi çok rahat hissediyordum, insanları çok sıcak kanlıydı. Devlet okulunda bana en ilginç gelen şey ise cumartesi yoga derslerinin olmasıydı.
Hindistan’dan genel olarak bahsedecek olursak çok farklı bir ülkeydi. Bizim kültürümüz ile tek ortak yönlerinin konukseverlik olduğunu söyleyebilirim. Çok farklı inançlara sahip bir ülke ve en güzel yanı ise insanların birbirlerini yargılamadan, oldukları gibi kabul edip yaşamaları. Hayatımın en güzel haftalarıydı, dönerken kalbimin bir parçasını orda bıraktım ve döndükten sonra her günümü o günleri, ordaki arkadaşlarımı özleyerek geçiriyorum.
Bana hayatımın en güzel günlerini yaşatan ve hayallerimi gerçekleştirmeme yardımcı olan AIESEC ailesine sonsuz teşekkürler! Son olarak ‘’Let’s change the world together’’ !
Eda KARABİBER
null

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir