Eğer paralel evrendeki Cem Global Citizen’a gitmediyse çok yazık ona.

Merhabalar, ben Mehmet Cem Demir. AIESEC’in İzmir şubesinde gönüllü çalışıyorum. Bu yaz yaptığım Global Citizen programı ile Romanya’ya gittim ve paylaşılacak inanılmaz tecrübelerle döndüm.

 

İlk başta yarı yarıyaydım. Gidip gitmek istediğimden pek de emin değildim. Öncelikle derslerim sorun gibi geliyordu. Derslerimi geçemezsem, yaz okuluna gidemezsem, dersim kalırsa gibi pek çok şey düşünüyorum. Özellikle ailem ve AIESEC’deki arkadaşlarım bana bu konuda çok destek oldular. Proje bakmaya başladığımda aslında çok da gitmek yoktu aklımda ama projeleri gördükten sonra gitmeye kesin olarak karar verdim. Çünkü inanılmaz şeyler vardı. Öncelikle ilk gitmeye karar verdiğim andan itibaren Doğu Avrupa vardı kafamda ve bu yüzden Romanya’yı seçtim. Eşlendiğim an farkına vardım. Gidiyordum!

Havalimanına ayak bastığım an karşı şube karşıladı beni. Ve inanılmaz güzel bir karşılamaydı. Beni kalacağım yurda götürdüler ve diğer benim gibi dünyanın farklı uçlarından 20 gönüllü insanla tanıştım. Aslında dünyanın o kadar da büyük olmadığını hatırladım tekrardan.

 

Projem burada farklı kamplar halinde gelen ilkokul öğrencilerine öğretmenlik yapmaktı. Başta biraz çekiniyordum. Farklı bir dil farklı bir ülke çok olmasa da farklı bir kültürdü sonuçta. Fakat sonradan bunun bir sorun olmadığını anladım. Benim için inanılmazdı. İnsanlarla nasıl iletişim kurmam gerektiğini, onlara nasıl liderlik etmem gerektiğini öğrendim. En çok da gönüllülük ne demek onu öğrendim. Buradaki diğer insanlar ücret aldığımızı düşündüler. Fakat burada iyi ki gönüllü olarak çalışmışım. Hayatta paradan daha önemli şeylerin olduğunun hatırladım. Gerçekte o çocuklar sizinle konuşmaya başladığında, sarıldıklarında, giderken ağladıklarında bir şeyleri doğru yaptığımın ve neden geldiğimin farkına vardım. İyi ki de gelmişim. Ayrıca bütün projem süresince pek çok sorun yaşadım. Ve iyi ki de yaşamışım diyorum. Bana bir şeyler katacak, bir şeyler öğretecek olanların arasında  aslında sorunlar da varmış. Ayrıca  ne sorun yaşarsam yaşayayım çocukların yanına gidip konuştuğumda sorunları büyütmemem gerektiğinin farkına vardım.

 

Kısacası hayatımın dönüm noktalarından biri oldu benim için. Eğer paralel evrendeki Cem Global Citizen’a gitmediyse çok yazık ona.

Mehmet Cem DEMİR,Romanya

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.