En İyi Yemeklerin Yendiği 11 Global Citizen Ülkesi

Her ülkenin kendine has mutfağı ve elbette sahip olduğu bir yemek kültürü var, özellikle Global Citizen olup gidildiyse o ülkeye, yemeklerin tadı bir başka güzel gelecektir. Ama ne yazık ki bu Annenizin yemekleri kadar iyi olacakları anlamına gelmiyor. Listemizi sizler için hazırladık!

1) Çin

Dünyanın en güzel 10 mutfağının en başında yer alan Çin mutfağında birbirinden leziz, birbirinden çeşitli yemekler mevcut. Çin’e giden her Global Citizen’ın mutlaka denemesi gereken tatlar; Pekin Ördeği, Dumpling, Gong Bao Tavuk, Kızarmış muz tatlısı. Pekin ördeği özel pişirme yöntemiyle pişirilen ve çeşitli soslarla tatlandırılan belki de en meşhur Çin yemeği.  Dumpling de etli, balıklı ve sebzeli çeşitlerine sahip olan buharda pişirilen Çin mantısı. Kızarmış muz tatlısı da muzun ve balın birlikte kızartılmasıyla yapılan hafif bir Çin tatlısı.

çin

 

2) Brezilya

Dünya genelinde çok ün salmış olmasa da Brezilya’da kendine has güzel lezzetlere sahip. Coxinhas, Moqueca de Camarão, Empadão bunlardan bazıları. Coxinhas, tavuk ve peynirle doldurularak kızartılan bir yemek. Moqueca de Camarão, karideslerin hindistan cevizi sütünde pişirilip, biber, domates ile pişirilmesinden oluşan bir Brezilya yemeği. Bir güveç yemeği olan Empadão ise, genellikle tavuk, zeytin, hurma ve mısır ile yapılıyor.

2

3) Fas

Fas, Kuzey Afrika ülkeleri arasında ün salmış mutfaklardan birine sahip. Couscous ve Fish chermoula bu mutfağa has yemeklerden yalnızca ikisi. Couscous, el ile açılan ve et ve sebzelerle beraber geleneksel bir makarna türü.  Fish chermoula ise; balığın, yeşillik ve baharatlarla kombine edilmesiyle oluşuyor.

3

4) Hindistan

Hindistan denince akla gelen ilk şey baharat olsa da tüm Hint mutfağına hakim değil elbette. Kültürü gibi yemeklerinde de farklı tatlara sahip olan Hindistan’da Global Citizen olunca Pani puri, Papri chaat ve Samosas denenmesi gereken tatların başında geliyor. Pani puri, patates, soğan ve nohuttan oluşan ve baharatlı su ile servis edilen en ünlü Hint yemeklerinden biri.  Papri chaat, haşlanmış patates, tavuk, biber ve yoğurdun ince helvalarla birlikte servis edilmesiyle oluşan bir yemek. Samosas  patates dolgusu, soğan, bezelye, ile pişirilen üçgen şeklindeki hamur işi bir bir yemek. Naneli sos ile servis ediliyor.

4

5) Meksika

Meksika baharatlı yemekleriyle ün salmış, dünyanın en sevilen mutfaklarından birine sahip. Meksika’da Global Citizen olunca Chilaquiles, Guacamole, Tamales yemeden dönmemek gerekiytor. Chilaquiles Meksika’nın geleneksel kahvaltılarından biri. Kızarmış tortillla, çırpılmış yumurta, tavuk, peynir ve fasulyeden oluşuyor. Guacamole, Azteklere özgü bir Meksika yemeği püre avokado, soğan, domates, limon ve biberden yapılan bu yemek tortilla ile beraber yeniyor. Tamales, Maya ve Aztek uygarlıklarından beri Meksika’da bulunan bir yemek. Mısır, muz, et, meyve, sebze ve peynirin tortillaya sarılmasıyla yeniyor.

5

6) Rusya

Rusya denince akla gelen ilk şey yemekleri olmasa da aslında Rus mutfağı da zengin tatlara sahip. Rusya’da Global Citizen olunca mutlaka Borscht Çorbası, Golubtsy, Piroshki, ve Rassolnik yemeklerini denemeden oradan ayrılmamak gerek. Borscht Çorbası, et ve pancardan oluşan belki de Rus mutfağının en meşhur yemeği. Golubtsy et ve pirincin lahana yapraklarına sarılmasıyla yapılıyor. Piroshki, soğan, firenk ve peynirle doldurulmuş ekmeğe deniyor. Rassolnik ise et, arpa ve turşudan oluşan Rus çorbası…

6

7) Mısır

Mısır, piramitleriyle olduğu kadar yemekleriyle de ünlü. Her ne kadar Türk mutfağına yakın dursa da aslında çok farklı. Mısır’da Global Citizen olunca Kushari, Ful Medames ve Fatta yemeden dönülmemeli. Kushari, erişte, domates sosu, mercimek, nohut, soğan ve sarımsaktan oluşan en meşhur Mısır yemeği. Ful Medames, bezelye püresi, limon, sarımsak, domates sosu, pastırma ve yumurtadan oluşuyor. Fatta, pirinç, kızarmış ekmek, sarımsak, et, yumurtadan oluşuyor.

7

 8) Polonya

Polonya da Rusya gibi akla mutfağıyla gelmeyen bir diğer ülke ama değişik tatlara sahip bir mutfağı var. Polonya’da bir Global Citizen Gulasz, Polskie naleśniki, Gołąbki ve Pierogi’yi kesinlikle denemeli. Polskie, güveç etin patates, soğan ve biberin beraber pişirilmesiyle servis ediyor.  Polskie naleśniki, Polonya krebi olarak geçen bu yemek, peynir, şeker, reçel, meyve ile servis ediliyor. Gołąbki, et, pirinç, ve mantarın lahana yaprağına sarılıp kızartılmasıyla yapılıyor.  Pierogi, et, mantar, patates, peynir, çilek, böğürtlen gibi malzemelerin bir hamurun içine doldurulmasıyla yapılıyor. Pierogi Polonya mantısı olarak da geçiyor.

8

 

9) Tayland

Tayland mutfağı açısından en zengin ülkelerden biri olarak gösteriliyor. Tayland’da Global Citizen olmak demek, Tom Kha Gai, Pad Thai ve Tom Yum Goong yemeden dönmemek demek! Tom Kha Gai, Hindistan cevizi sütü, tavuk, baharat ve sebzelerden oluşan bir Tayland çorbası. Pad Thai, Tayland usülü bir kızarmış noodle. Pad Thai, kızarmış noodleın yanı sıra soğan, yumurta, şeker, yerfıstığı ve karides/tavuktan oluşuyor. Tom Yum Goong, acılı karidesli Tayland usülü çorba, baharat ve karidesin yanı sıra, limon,  mantar ve soğan da içeriyor.

9

10) İtalya

İtalya da Çin gibi en güzel dünya mutfaklarının başında geliyor. İtalya’da Global Citizen olmak demek Lazanya, Bruschetta ve çeşit çeşit pizza ve makarnayı tatmak demek. Domates, sarımsak ve mantarlı ekmekten oluşan Burschetta, domates sosu, et ve soğanla yapılan Lazanya, ve onlarca çeşit pizza ve makarnası İtalya’nın vazgeçilmezlerinden.

10

11) Vietnam

Vietnam’da Global Citizen olmak demek hem bambaşka bir kültürü deneyimlemek, hem de Bánh Cuốn, Cơm Tấm ve Bánh Khọt gibi adını bile zor söyleyeceğimiz yemekleri tatmak demek.  Bánh Cuốn, salatalık, kabak, karides, soğan ve patatesten oluşuyor.  Cơm Tấm, pirinç, et, havuç ve salatalıktan oluşan ünlü bir Vietnam yemeği.  Bánh Khọt ise karides, pirinç ve değişik sebzelerden oluşan mini krepler.

11

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir