Girişimcilerin 6 Kötü Alışkanlığı

1) Girişimcilerin Aynı Anda Çok Fazla Projeye Başlaması

Girişimcinin enerjisi, güçünün kaynağı olduğu gibi en büyük zayıflığı olabilir. Girişimci bir göreve kısa sürede odaklanamadığında o proje en iyi standartta olmayabilir.

Elbette çalışmayı zaman dilimlerine bölüp tamamlamak da mümkündür ama bu yorgunluk projenin kalitesini düşürecektir ve bu kısa sürede girişimcinin müşteri ile iş arkadaşları bunu fark edecektir.

2)Özel Hayatla İş Hayatı Dengesini Kuramamak

Her hassasiyet sahibi girişimci gereğinden fazla işe odaklanmanın er ya da geç morallerde olumusuz etkiye yol açacağının farkına varacaktır. Basitçe bu sürdürülebilir değildir, işte bu yüzden girişimciler özel hayatla iş hayatları arasındaki sınırları çizmede hassas olmalıdır.

Eğer evde çalışan yeni bir girişimciyseniz elbette bu dengeyi sağlamanız kolay olacaktır. Fakat bunun da belli yan etkileri ortaya çıkacaktır (işinizin ev hayatınıza dahil olması gibi). İşiniz kolaylıkla gece gündüz hayatınıza dahil olabilir. Sonuç olarak, uzun soluklu bir çalışma maratonu için kendinize daima zaman ayırmanız yararınıza olacaktır.

3)Aşırıya Kaçmak

Girişimcilerin bir diğer önemli hatası ise yapabileceklerinden fazla işin sorumluluğunu üstlenmektir. Bu sorun girişimcilerin iş kalitesini olumsuz yönde etkiler. Ayrıca sürekli ortaya çıkan sorunlara karşı stratejik bir bakış açısı ile yaklaşmalarını önler. Fazla sorumlulukla ortaya çıkan sorunlar sıklıkla bir girişimcinin kaldırabileceğinden fazladır

İşin tamamlanması için bütün potansiyelin kullanılması en mantıklı yoldur. Sorunların çözümü bazen basit problemlerin çözümüyle mümkün olur ve bunun için her hafta stratejik bir şekilde problemlerin analizine odaklanmak gerekir.

4)Ailelerinden Destek Almak

Eğer acil sorunların çözümünde uzun zaman harcanıyorsa güvendiğimiz insanlardan yardım almamız tamamiyle doğal olacaktır. Fakat girişimcinin güvenli bölgesinde, yani ailesi ve destekçileriyle çok fazla zaman geçirmesi onun yeni düşüncelere ve yeni alanlara açılmasında olumsuz etki gösterecektir.

5)Geri Bildirim İstememek

Uzun süren yoğunluktan dolayı stratejik düşünememe ve benzer çevreyle ilişkide olmanın doğal neticelerinden biri de geri bildirimlerin işiniz üzerindeki yeterli etkiyi yaratmasını azaltmasıdır. Sunduğunuz hizmetinin kalitesini anlamanız için bazen bir süre kendinize izin vermeli ve hizmetinizi her gün kullanan insanlara görüşmelisiniz.

6)Uluslararası Olmaktan Korku Duymak

Girişim dünyasının bir çok zorluğu var ve bunlardan biri de daha önce denenmemiş bir şeyi deniyor olmanız. Bu da vizyonunuzu daha geniş tutmanıza engel olup uluslararası olma hayallerinizi suya düşürebiliyor. Korkmayın, bunu kolay yoldan başarmak için de bir çok yol mevcut. AIESEC’in Global Entrepreneurs programı ile firmanızın ilk uluslararası adımını kolayca atabilirsiniz.

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir