Girişimcilik Başarısı İçin 7 Sır 

Çoğu girişimci başarıya ulaşmak için günlerini hatta yıllarını harcıyor. Peki daha kolay bir yol var mı? Girişimcilik yolculuğunuzda size yardımcı olacak bu önerilere bir de AIESEC gözüyle bakın.

1.Sınırlamaların Yerine Birini Tutun

 


Herkesin sınırlamaları vardır. Belki sizin bir şeyin üzerine odaklanmada sorununuz var, birçok şeye “evet” diyorsunuz, sağlık probleminiz var ya da teknoloji hakkında pek bir bilginiz yok. Belki siz fikirler üzerinde harikasınız ama uygulamada kötüsünüz. Bunların bir önemi yok. Hala doğru insanları ekibine katarak başarılı olabilirsiniz.
Spanx’in milyarder kurucusu Sara Blakely demiş ki “Senin yapabileceğin en iyi şey zayıf yönlerini telafi etmek için gücünün yettiği en kısa sürede birini tutmak (işe almak)”. Kararsızca geçen uzun yıllar boyunca , birini işe almak sizin motivasyonunu arttıracaktır ilk adımdır. Sizin zayıf yönünüz ne olursa olsun onu tanımlamalı ve en kısa sürede bunu kompanse edecek birini bulmalısınız.

 

2.Geniş Biçimde Piyasayı Araştırın

 


Başlangıç başarısızlığının bir numaralı sebebi piyasa ile kötü uyumdur. Müşterileriniz için sağlayabileceğiniz değeri ve onlara hızlı ve geniş bir şekilde nasıl ulaşacağınızı belirleyiniz.
İlgi çekici değer teklifleriniz ya da müşterinin satın almasına neden olacak kısa süreli etkinlikleriniz var mı? Piyasa zamanlamanız sonunda ayarlandı mı? Piyasa sizin için hazır olsa bile kime ulaşmaya çalıştığını bilmiyorsanız 30 gün içinde başarıyı unutun.

 

3.Müşterileri Kazanmak İçin Doğru Araçları Kullanın

 

Başarılı girişimcilerin kullandığı araçlar, internetteki kullanışlı ve birbiriyle çakışan yüzlerce değerlendirme olmasına rağmen işi yarıyor. Klasikleşmiş olan değerlendirmelerin sizi etkisi altına almasına izin vermeyin ,onun yerine başarılı iş adamlarının söylediklerine odaklanın. Wyzowl gibi video oluşturan bir çok program önerebiliriz. Eğer e-mail marketing’e yeni başlayan biriyseniz size MailChimp programını öneririz. Bu düşünceleri veya başkalarını takip edin veya etmeyin ,bundan daha önemlisi sizin kullandığınız araçların etkili olup olmadığını kendinizin deneyerek görmesidir..

4.Değişime Hazır Olun

 

 

 Bir şeylerin olması ve bunların iş hayatında size zorluklar getirmesi sürpriz değildir. Her zaman planlarınızla ilgili beklemediğiniz değişikler meydana gelebilir. Belki bir rakibiniz sizin üzerinde yeni çalıştığınız bir işin deneme versiyonunu piyasaya sürmüş olabilir. Size üretim yapan firma, hizmetleri karşılamakta ve iyi kaliteyi sağlamakta sıkıntılar çekiyor olabilir. Belki de sizin  partnerleriniz başka bir fikre yönelebilir ve sizi  satmak istediğiniz ürünü almaktan vazgeçebilir. Durum ne olursa olsun ,yaşanılacak değişiklere ve karşılaşılacak problemlere karşı hazır olmalısınız. Sizin işinizi bozacak sorunlara hazırlıklı olun ve buna uygun olarak devam edin veya bu durumlara çözüm üretin ve partnerlik anlaşmalarına bununla ilgili maddeler ekleyin. Ve her zaman yeni bir teknolojiyle gelin.

5.Yüzde Yirmi Üzerine Odaklanın

 


Sosyal hayat ve iş hayatında ulaştığımız sonuçların %80i bizim %20lik çabalarımızdan gelir.Sonuç olarak ,başarılı iş adamları bu %20lik kısma odaklanırlar. Ve de hatırlatıcı olarak dış kaynaklara yönelirler. Close.io şirketinin kurucu olan  Steli Efti dış kaynaklardan edindiği önemsiz yazıları çözümleye çalışırken öğrendiklerini ders olarak paylaşmış ” Dış kaynaklı satımları çok kısa sürede gerçekleştirmeyin.Sözleşme imzaladığınız kişilerle iletişim halinde kalın ve tüm prosedürün takip edildiğinden emin olun” demişti.

 

6.Müşterilere Mükemmel Hizmet Sağlayın

 


Müşterilere muhteşem bir servis sağlayın.Bir çok şirket gerçek potansiyeline ulaşamamasının sebebi bu şirketlerin daha çok satışa odaklanması ve iyi bir müşteri servisi tecrübesi sağlamayı unutmalarıdır. Müşteri servisinin görevi sadece şikayetlerle ilgilenmek değildir. Ayrıca müşterinin size bağlı olmasını sağlamayı, yönlendirici teklifleri ve diğer müşteri odaklı aktiviteleri kapsar. Denir ki “İyi bir servisle yapılmamış satış, yırtık bir keseye para koymak gibidir.”

 

7.Global Talent Start-up Programından Yararlanın

 

AIESEC’in Global Talent Start-up programı şirketinizin ihtiyaç duyduğu insan kaynağına uygun çözümler ile her departmanınızda başarılarınızı artırabilir ve şirketinizin yürütmekte olduğu uluslararası faaliyetlerden kaynaklanan sorunlara farklı çözümler geliştirebilir.

 

Eğer şirketin performans göstergelerinde bir gelişim görmüyorsanız bunu,başarıyı elde edene kadar bu süreci tekrarlamaya devam edin.Bir girişimci olarak,kim olduğunuz ya da ne yapamaya çalıştığınız önemli değil,sizden  önceki girişimcilerin kullandığı benzer teknikleri,kendi işinize uygulayarak başarıya ulaşabilirsiniz.

Aksiyon adımı almaya hazır mısınız?

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir