Global Citizen ile Brezilya Tecrübem

Global Citizen olmaya karar verirken düşündüğüm tek şey; tanıdığım, bildiğim, alışkın olduğum dünyanın çok dışında, kendimi yeniden tanımak ve başıma gelecek her türlü sorunla tek başıma baş etmekti.

Hedef belliydi yani ve bir anda kendimi öbür yarım kürede; dilini, kültürünü hiç bilmediğim insanların arasında buldum. Brezilya’da geçirdiğim süre boyunca insanlarla anlaşmak için dilin gerekli olmadığını öğrendim.

Ekin

Her dilden bildiğim azcık kelimeyi beden dilimle birleştirip sorunlarımı anlatmayı, kendimi ifade etmeyi öğrendim. Gezebildiğim her yeri gezdim. Bir arkadaşımla birlikte sadece Google Maps’i kullanarak Buenos Aires’e gittim. Global Citizen olmadan önce kalabalık yerler beni hep korkuturdu. Hijyen standartlarım vardı ve yön bulma becerim çok zayıftı. Her yerini gezdiğim şehirde bahsettiğim tüm bu zayıf noktalarımı geliştirdim. Sıra projeme gelirse, çocuklara İngilizce öğretmekti. Onlara öğrettiğim her yeni kelimenin onları heyecanlandırdığını görmek tarif edilemez bir mutluluktu. Belki bir daha hiçbir zaman Brezilya’ya gidemeyeceğim ve o insanlarla karşılaşamayacağım. Ama onların hayatına bir şeyler kattığımı bilmek ve bir buçuk ayın bana kattıklarını eve döndüğüm de fark etmek mükemmel bir duygu.

 

Ekin Karabulut

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.