Global Citizen ile Çin Tecrübem

AIESEC ile katıldığım Global Citizen projem hayatımın en unutulmaz zamanıydı. Kayıttı mülakattı derken proje aramaya başladım. Günlerce Avrupa ülkelerindeki bütün projelere heyecanla baktım. Sonra bir gün neden Avrupa ülkesi yerine daha farklı bir kültüre sahip bir yere gitmeyeyim ki diye düşündüm ve kendimi Çin’de buldum. Tabiki arada ailemi Çinde 6 hafta yaşayabileceğime ikna etme ve projeye kabul edilme süreçlerinden geçtim. Dilini,kültürünü,insanını bilmediğim bir ülkeye gidiyordum, bunları uçağa bindiğim an idrak etmiş olsam da hiçbir pişmanlık yaşamadım. Çin’e ayak bastığım an beni başka ülkelerden arkadaşlarım bekliyordu,hepsiyle aynı gün içinde kocaman bir aile gibi olduk. Hayatımda ilk defa bu kadar farklı ülkeden insanla bir ara bulundum. Her hafta Çin’in başka bir şehrine gidip yeni minik arkadaşlarımızla tanıştık. Projemiz çocuklarların yaz döneminde katılacağı kamplar şeklinde hazırlanmıştı. Hepimizin görevi onlara oyunlar hazırlamak,ülkelerimizi tanıtmak,ingilizce konuşmalarına yardım etmek ve beraber güzel vakit geçirmekti. Geçirdiğimiz 6 hafta sonunda birçok Çinli mektup arkadaşım oldu ve hepsiyle de hala haberleşiyoruz. Bir hafta Çinli bir ailenin yanında kaldım! Proje süresince yaşadığım ilk kültür şoku buydu herhalde. Bir haftanın sonunda o kadar alışmıştık ki birbirimize ayrılırken çok zorlandım.

 

Processed with VSCOcam with hb2 preset

 

Proje sayesinde hayalim olan Hong Kong’u da ziyaret etme fırsatı buldum. Yaptığımız projeler bulunduğumuz şehirlerin yerel televizyonlarının da dikkatini çekti. İki farklı televizyon kanalıyla röportaj yaptık hatta gazeteye bile çıktık. Her şeyin bu kadar mükemmel geçtiği 6 hafta sonunda hepimiz ülkelerimize döndük. İnsan ülkesine dönmek istemez mi!? Döndükten sonra bir hafta suratım asık gezdim. Projeden arkadaşım Türkiye’ye ziyarete geldi. Hatta bir sene içinde iki kere görüştük. Hala hepimiz iletişim halindeyiz tekrar buluşacağımız günü bekliyoruz. O kadar çok anı biriktirdim ki bu proje bana da çok şey kattı. İnsanlarla iletişimimi ve özgüvenimi güçlendirdi;başarılı yönlerimi ortaya çıkardı. Bunu başardım demek yerine bunu hep birlikte başardık diyerek takım çalışmasını öğretti. AIESEC ile herkes bu tecrübeyi yaşamalı. Onların hayatına ufacık da olsa bir şey katabildiysem en mutlusu benim. Eminim ki küçük Çinli dostlarım beni unutmayacak ben de onları.
Damla Erol, Ankara
 

3 cevaplar
 1. Justsn
  Justsn says:

  100mg Kamagra A Buon Mercato Best Sildenafil Pills For Sex Cephalexin In Canines cialis Buy Doxycycline Hyclate 100mg Acne Discount Direct Legally Acticin Cheapeast Medicine No Doctor Kamagra Uk Next Day

 2. Eden
  Eden says:

  Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the
  pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a
  linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both
  show the same results.

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.