Global Citizen ile Hayallerinizi Yaşayın

Adnan Menderes Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olmuştum ve kendimi geliştirmek için araştırmalar yapmaya başladım. Aklımda sürekli yurt dışına çıkma hayalim vardı. Sonra birden pasaport çıkarttırdım ve elimde pasaport  ne yapacağımı bilmez haldeyken kuzenimden AIESEC’i duydum. Hemen araştırdım ve ‘Evet, neden benim yurt dışı tecrübem farkındalıklarla dolu olmasın ki’ dedim kendime. Hemen formu doldurdum ve kısa bir süre içinde geri dönüş gerçekleşti. AIESEC ve Global Citizen maceram böylece başlamış oldu. Kendimi her alanda gelişime aç hissediyordum. Benim için AIESEC, İngilizceyi geliştirebilmem için bir adım olacaktı. Oysa çok daha fazlası olabileceğini bilmiyordum. İlerledikçe daha fazla merak ettim. AIESECli arkadaşlar yılmadan tüm sorularımı cevapladılar ve öyle sıcak bir güvenleri var ki ailemin soru işaretlerini bile giderdiler. Her sohbetimizde ”Hayallerinizi Yaşayın” diye cevap vererek beni cesaretlendiriyorlardı. Sırbistana giderken ülkemize mesafe ve kültür yönünden uzak olmadığını biliyordum. Tercih sebeplerimden biri de vizenin olmadığı bir ülke olmasıydı. Bir de baktım ki zaman akmış, projem netleşmiş, kendimi Sırbistan yolcusu olarak bulmuşum.

Sırbistan’a gittiğimde gönüllüler AIESEC ailesinde inanılmaz bir organizasyon, inanılmaz bir takımdaşlık gördüm. Herkes birbirine yardım ediyor, herkes birbirine destek oluyordu. Her şey mükemmel ilerliyordu ve kalacağım vakit kısıtlıydı en iyi verimi nasıl alabileceğimi sorgulamaya başladım. Her sabah kalktığımda okula gidip çocuklarla vakit geçirdim günün geri kalan kısmında AIESECerlarla hiç görmediğim yerleri gezmeye, keşfetmeye başladım. Her günün sonunda yine gönüllülerle bir şeyler yapardık ve günümün 24 saati de dolu geçerdi.

20160217_132955

Gitmeden kafamda ki en büyük sorulardan bir tanesi de projeme yararlı olur muyum sorusuydu. Projemin gerçekleşeceği rehabilitasyon merkezinde bazı hastalıkları olan çocuklar vardı. Düşündüm çünkü özel bir şekilde ilgilenmem, daha hassas olmam lazımdı. Benim ilgim onlar için çok büyük anlamlar ifade ediyordu. Bulunduğum okulda öğretmenlerin kendi sistemleri vardı ve çok fazla dışına çıkmıyorlardı. Bende yaratıcı bir şeyler bulabilirsem çocukları daha mutlu edeceğime inanıyordum sonra aklıma ekmek hamuru geldi bunu öğretmenlere sundum ve ekmek hamurundan şekiller yaptık tüm çocuklar, öğretmenler un içinde kaldık ve çok eğlendik. Unutulmaz anlardı .. Ne yaptıysak onlar mutlu oldu, onların mutlu olduğunu gördükçe benim dünyam değişti onlara etki ettim ve unutulmaz anlar yaşadım. Onlarda unutulmaz anlar bıraktığımı gördükçe başkalarının hayatlarını değiştirmenin onlara etki etmenin ne denli güzel bir şey olduğunu tattım.

Giderken en büyük beklentim İngilizcemi geliştirmek ve sonrasında farklı kültürler tanımak, başka insanların hayatlarına dokunmak, farklı yerleri ve farklı kültürleri keşfetmek gibi amaçlarım vardı. Tüm amaçlarımı hatta çok daha fazlasını gerçekleştirerek dönmek çok heyecan vericiydi. İngilizce seviyem eskisinden çok daha iyi ve başka ülkelerden, başka kültürlerden arkadaşlarım oldu.

Oraya vardığım ilk andan döneceğim güne kadar elimi hiç bırakmadılar. Sırbistan’daki AIESECerlar her şeyimle ilgilendiler ve bana her alanda yardımcı oldular. Oradaki arkadaşlarımı, turistik doğasını, havasını bile çok özledim. O kadar çok sevdim ki orada yaşamayı düşünüyorum.

Oradan buraya gelmek benim için çok zordu zamanımın nasıl geçtiğini daha anlayamamışken vedalaşma gelip çatmıştı. Yol boyunca tekrar Türkiye’ye nasıl adapte olacağımı düşünüp durdum. Orası o kadar huzurluydu ki uzun zamandan sonra kendi sorunlarımdan uzakta başkalarının hayatları için emek verdiğimi hissetmiştim. Döneli bir kaç hafta oluyor ama bir parçam her zaman orada olacak.

Herkes hayatında bir defa da olsa Global Citizen yapmalı. Artık hayata daha pozitif bakan, daha güleryüzlü bir insanım. Bu tecrübeyi yaşamak ve her şeyden önce yaşatmak geleceğiniz için çok önemli. Hayatınıza, geleceğinize liderlik etmeye Global Citizen ile başlayın ve yarım kalan yolculuğunuzu tamamlayın. Ben hayallerimin peşinden gittim, sizde Global Citizen ile hayallerinizi yaşayın..

Uğur Dinç, Bursa

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.