Global Citizen ile Italya Tecrübem

AIESEC ile Global Citizen programına katılmadan önce birçok seçeneğim vardı, dünyayı görmek istiyordum, dünyayı keşfetmek ve kendimi geliştirmek, aynı zamanda dünya ve insanlar için faydalı bir şeyler yapmak. Tabii bu üçünü bir arada bulmak yeterince zor, ama ben buldum. Hem bu üç seçeneğimi bir arada yakaladım, hem de yok denecek kadar az bir para verip kendime unutulmaz bir tecrübe ve mutluluk hediye ettim. AIESEC ve Global Citizen ile Italya tecrübem sayesinde!

Down  sendromlu insanlarla yemek pişirdim, onların gelecekleri için, iş öğrenebilmeleri için projeler gerçekleştirdim. Kendimle gurur duymama olanak sağladığı için AIESEC’e sonsuz teşekkür ediyorum. Dünyanın kuşkusuz en güzel deneyimlerinden biriydi. Tek başımaydım, ilk yurt dışı maceram olacaktı. Acaba başıma bir şey gelirse, ya yabancı dilim yetersiz kalırsa düşüncesi, insanlara uyum sağlayamazsam derken kendimi KLM uçağında Amsterdam’dan İtalya’ya aktarma yaparken buldum. İlk başta elbette ben de çekingendim, hostelde başka biriyle bir oda paylaşacak olmak, İtalyan ülkesinde İngilizce konuşarak yetkililerle ve çalışma arkadaşlarınla kaynaşmak… Ve daha neler neler! Ama ne önemi vardı ki, dünyanın UNESCO tarafından en çok koruma altına alınan ülkesine gidiyordum, İtalya’ya! Work and Travel ile gidemezsin on binlerce lira versen de gidemezsin, yüz binlerce versen de..

 

 

Global Citizen olmanın bana yaşattığı bu macerayı hayatım boyunca unutamayacağım. Dünyanın her yerinden arkadaşlarım oldu, dünya tatlısı hepsi birbirinden farklı yaşlarda, bambaşka karakterlerde… İyi bir şeyler yaptığını bilmek, dünyaya pozitif bir etki bırakırken eğlenmek, bambaşka şehirleri canlı canlı görmek, sürekli yaşadığın adrenalin hissi, dünya vatandaşı olma macerası… Konuşmaya başladığımda beni susturabilen olmadı, neden susayım ki? Hayatımın en güzel deneyimini yaşadım hem de tek başıma! Ailemden, arkadaşlarımdan, aynı dili konuştuğum milletimden kilometrelerce uzakta, konfor alanımın dışında! Zorlanmadım mı? Vallahi de zorlanmadım. Öyle üstesinden gelemediğim hiçbir şey olmadı, kötülüklere rastlamadım. Çünkü kendi cennetimi bulmuştum.

İnsan ömründe böyle bir etki yaratabilmek için kaç defa fırsat bulabilir, kaç kere bu yaşa gelip böyle bir maceraya atılabilir? Çok düşünme, hayat bir maceradır, AIESEC ile sen de başka hayatlara ve masalsı şehirlere dokun.

İrem Düzülütaş, İstanbul

 

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.