Global Citizen ile Rusya Tecrübem

Yeni bir maceranın başlayacağını Krasnodar Havaalanı’na inince anladım. Bir çok yeni tecrübeyi yaşadığım AIESEC Global Citizen’da ilk yaşadığım duygu bambaşka bir ülkede, bambaşka bir kültürde kendi ayaklarımın üstünde bulunmanın verdiği histi. Havaalanı’na ülkeme geri dönüş için tekrar geldiğimde bu tecrübenin bende yarattığı farklılıkları anlayabildim.

AcvHcncDJDQ

Altı haftalık maceranın en güzel yanı insanlarla kurduğum kuvvetli bağlar, arkadaşlıklardı. Gittiğiniz ülke fark etmeksizin, sizin gibi oraya son derece yabancı olan, dünyanın dört bir yanından insanlarla elli gün geçirdiğinizde aranızdaki arkadaşlık son derece güçlü bir bağ ile kuruluyor. Vedalaşırken artık dünyanın dört bir yanında eviniz olduğunu biliyorsunuz.

 

Bu süreçte görev aldığım proje; yaz kampında çocuklarınn günlük faaliyetlerine destek olup onlara İngilizce dersleri vermekti. İlk andan itibaren “Gerçekten birine birşeyler öğretebilecek miyim? Onlara yol gösterebilecek miyim?” diye merak ediyordum. Sonrasında gerekli özveriyle dil engelini aşınca bunun zor bir şey olmadığını gördüm. O küçük çocukların hayatlarında ilk defa iletişim kurdukları “yabancılar” bizlerdik. Ama yine de o kadar ilgi ve sevgi gösterisini tahmin edemezdim.

Bütün bu yaşadıklarım orada karşılaştığım problemlerin üstesinden gelmek için beni motive etti. Aynı zamanda ülkeme ve oradaki problemlere dışarıdan bir gözlemci olarak objektif bakmamı sağladı ve bu doğrultuda bilinçlendim. Kısacası AIESEC ile kendi “comfort zone’umda” kalarak yaşanması imkansız olan eşsiz bir tecrübe yaşadım.

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.