Global Citizen ile Ukrayna Tecrübem

Bir gün kendime dünyayı gezmeye bir yerden başlamak gerek dedim! Bu hayalim için gerekenlerin en başında hayallerimi paylaşabileceğim insanlar gerekiyordu. Ve bunun için en uygun projelere AIESEC’in sahip olduğunu anladım ve karar verdim. O an başladım proje araştırmaya. En son Ukrayna – Ivano Frankivsk ‘te karar kıldım. İlk başta çeşitli heyecanlar başladı, her şey hazır mı? Her şeyden önce ben hazır mıyım? Sonra düşününce bir hayatımız var. Ya şimdi yada asla! Ve Lviv’e biletimi aldım. İlk gün başka turistlerle tanıştım 1 gün İvano’ya yolculuğumu erteledim ve Lviv’i altını üstüne getirdik. Ukraynalı bir kişi her konuda çok yardımcı oldu, görülmesi gereken yerler, sim kart, hatta sim kartı kestirme bile!

 

Daha sonra İvano trenine binip güzelce bir uyku çektim, proje liderimiz beni orada karşıladı ve kalacağım yere yerleştirdi. Ardından hazır olduğumda sıra gelmişti, diğer intern’ler ile tanışmaya. Ve İvano sokaklarında Türkiye, Meksika, Tunus, Çin, Ürdün, Mısır vatandaşları olarak yürümeye. İlk başta hiçbirimizin İngilizcesi bugünkü kadar akıcı değildi fakat herkes o kadar sıcakkanlıydı ki! Normalde 5 hafta olan projeyi uzatarak 8 haftaya çıkarmamın sebeplerinden biride belki de buydu. Aslında bana sorarsanız dönme gibi bir isteğim yoktu eğer üniversite olmasaydı bütün hayatım boyunca orada kalabilirdim!

kaan torer 2

İnsanlardan bahsetmişken sadece kendi projenizdekilerle birlikte olmuyorsunuz, o bölgenin AIESEC’er lıları ile öncelikle içli dışlı olup bir çok yeni tecrübeye merhaba diyorsunuz. Ve yakın yerlerdeki projelerdeki insanlarla benim en yakın olduğum insanlardan biride Tatariv’deki kamptaki internlerden biriydi, her boşluğumuzda şehir şehir dolaşırdık. Proje’ye gelirsek herkesin güler yüzlü olduğu iş tanımından çıkıp eğlenceye yaraşan bir sorumluluk projesiydi. Çocuklarla beraber doyasıya güldük eğlendik. Proje bittiğinde ise Şeker Kübü adlı bir etkinlikle çok duygusal dakikalar yaşadık. Bu etkinlik gözlerinizi kapatıp yürüyorsunuz ve size sizi unutmayacağını söyleyen yüzlerce insan sarılıyorlar sırayla!

 

Tabi birde proje bittikten sonra 1-2 hafta arası süren geziler var. O esnada Kiev- Lviv- Odessa- Bukovel- Chernitvsi turları yaptık. İnterrail macerasına benzeyen bu macera aramızdaki arkadaşlığı pekiştirdi, zaten İngilizcelerimiz o noktadan sonra anadilimizden ayırt edilemez hale gelmişti. Kişisel gelişim olarak, arkadaşlık olarak, ve hayata her şeye dair her andan keyif almak için hepinizi AIESEC projelerine katılmaya davet ediyorum. Şimdi ya da Asla !

 

 

Kaan TORER- UKRAYNA

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.