Global Citizen Olduğum İçin Gurur Duyuyorum

Bu yaz edindiğim AIESEC tecrübesi, bir cafenin kapısında AIESEC afişini görmemle başladı. Eve gidince web sitesini ziyaret ettim ve bu tür uluslararası projelerle gerek okuduğum bölüm gerek üyesi bulunduğum kulüplerden dolayı içli dışlı olduğum için başvuru yapmak istedim. Sırbistan ile olan mülakatımdan sonra eşleşmem gerçekleşti ve temmuz-ağustos arası 6 haftalık stajıma İngilizce öğretmek amacıyla başladım.

Bu değişim programının 6 hafta içinde bana bu kadar şey katacağını tahmin bile edemezdim. Beklentilerim çok yüksek değildi çünkü Türkiye’den çok fazla uzaklaşmayacaktım veya daha önce de İngilizce öğretmenliği yaptığım için farklı bir şey yapmayacaktım fakat orada durum çok daha farklıydı. Öncelikle Niş şehrinde kalacaktım ve bu benim alışkın olduğum şehir hayatından çok daha farklıydı, küçük bir kasabaydı ve gidilen yerler, yediğimiz yemekler, eğlence mekanları da doğal olarak hep aynıydı, seçme olanağımız yoktu. Başlarda sıkılacağımı düşündüm fakat şehrin küçüklüğü insanlar arasındaki samimiyeti o kadar artırmıştı ki, diğer stajyerlerle arkadaştan çok aile gibi olmuştuk ve kendi kendimize o kadar eğleniyorduk ki başlarda sıkılacağım düşüncesi sonradan aklıma bile gelmez oldu. Diğer 17 stajyer ile beraber üç katlı büyük bir stajyer evinde kalıyorduk ki bu dünyanın her yerinden insanların kültürlerini yemeklerini dostluklarını yaşam tarzlarını anlamamda çok yardımcı oldu. Birbirinden tamamen farklı o kadar insanla yaşamak çok değişik ve çok yararlı bir tecrübeydi. İngilizcemizi geliştirmemiz, kişisel gelişimimize katkıda bulunmamız, dünya görüşümüzü genişletmemiz, her şey bu değişim programı sayesinde çok daha eğlenceli hale gelmişti.

Öte yandan İngilizce öğretmenliklerini yaptığım 7-14 yaş arası öğrencilerimin de bana olan katkıları çok büyüktü. Benim daha sabırlı, daha anlayışlı, daha toleranslı bir öğretmen olmamda çok büyük etkileri oldu. 6 haftalık program sürecinde hepimiz birbirimize önemli şeyler kattık.

Bunların yarı sıra Sırbistan gezilerimiz çok eğlenceliydi. Niş, Novi Sad, Belgrad, Makedonya-Üsküp gibi şehirleri gezme/görme fırsatım oldu. Yeni şehirler, yeni insanlar, farklı kültürler tanıma şansını elde ettiğim için iyi bir Global Citizen olduğumu düşünüyorum ve bununla gurur duyuyorum.

 

Gül Arslan, İzmir