Global Citizen’ların En Belirgin 13 Özelliği

Dünyanın bir ucunda gönüllü olarak projelerde yer almak öyle herkesin yapabileceği bir iş değil! Başta cesaret ister dedik. AIESEC ile Global Citizen olanların diğer öğrencilerden farklı oldukları konular neler? Onların en belirgin özelliklerini sizler için sıraladık.

1) Cesaret

Hiç bilmediğiniz, belki de adını ilk defa duyduğunuz bir ülkeye gidip hiç tanımadığınız insanlarla aynı evde kalıp aynı yemekten yemek bizce çok önemli bir cesaret örneği.

1a

2) Merak

Bir şeyi anlamak veya öğrenmek için duyulan istek anlamına gelen merak; Global Citizen’ların bizce en çok sahip olduğu özellik. yeni insanları ve kültürleri öğrenmek hiç bu kadar eğlenceli olmayacak bizce!

2

3) Özgüven

Özgüven,  gençlerimiz başta olmak üzere insanlarımızın en büyük sorunlarından bir tanesi. ne yazık ki özgüven sorunu yaşayan gençlerimizin en az yüzde 95 i bu sorununu  aşmak  için bir çaba da  bulunmuyor ancak Global Citizen’ların bunun için ekstra çaba harcamasına gerek yok!

3a

 4) İngilizce konuşabilme

Yıllarımız İngilizce’yle geçse bile maalesef ki pratiğe dökmediğimiz için, ilk konuşmamız ‘ııı’larla geçiyor. Fakat Global Citizen olanlarda bunu asla göremezsiniz, çünkü bu insanlar günlerinin 24 saatini İngilizce konuşarak geçiriyorlar!

4

 5) Önyargıları kırmak

Karşınıza çıkacak olan ve hiç yapmam dediğiniz ne varsa Global Citizen’da yaptığınız ve tabularınızın çoğunu yıktığınız için bu özellik bizce en cool özellik!

5

 6) Sorumluluk bilinci

Global Citizen projelerine katılan gönüllülerin başka bir ülkede hem kendilerinden hem de başka öğrencilerden sorumlu oldukları için bizce en çok gelişen özelliğiniz bu oluyor.

6

 7) Keşfetme isteği

İçinde keşfetme arzusu varsa hiç durma, bekleme kimseyi!  Gezmek ve keşfetmek senin için bir düşse ve bunun bir kısmını bile gerçekleştirmek istiyorsan, hemen kalk ve silkin! Bunun için öncelikle cesur olmanız, konforu unutmanız ve Global Citizen yeterli olacaktır. sanıldığı gibi zengin olmanız değil, cesaretli, meraklı ve dirençli olmanız şart.

7a

 8) Başarma arzusu

Global Citizen ile gönüllü olan bireyler yurt dışına çıktıkları zaman yaşayacakları korkuları aşarak belki de kendilerinin daha çok farkında olan bireyler olarak geri dönmektedirler.

8

9) Uluslararası arkadaş portfoyu

Global Citizen projelerine 125 ülkeden birden fazla öğrenci katılmaktadır. Bu sayede birden fazla ülkeden insanları ve onların kültürlerini tanıyabiliyorsunuz.

9

10) Liderliği harekete geçirme

Projelerde size verilen sınıfa farkındalık yaratmak amacıyla yaptığınız sunumlar sayesinde içinizde ki liderlik açığa çıkmaktadır. Aslına bakarsanız bizce Global Citizen programı ile yurt dışına çıkma kararı almak bile bir liderlik örneğidir.

10a

11) Güven problemini aşma

Hiç bilmediğiniz bir ülkede hiç bilmediğiniz insanlarla yaklaşık bir buçuk ay gibi bir zaman geçirmektesiniz. Sizinle ilgilenmekle görevli olan proje takımına güvenmek zorunda kalıyorsunuz. Bu sayede insanlara daha kolay alışma ve güven duygunuz gelişiyor.

11

 12) Kendini rahat ifade edebilme

Global Citizen’ın size en çok kattığı şey belki de neyi nerede kullanmanız gerektiğini öğretmesidir. Projelere karşınızdakilerin farkındalığını arttırmaya çalışırken aynı zamanda kendinizin de farkına varırsınız.

12

 13) Farklı tatları tanıma

Projelerin size katabileceği en güzel şeylerden biri de bu bizce, projelerde sizin dışınızda birçok ülkeden insanlar dahil oluyor ve hepsinin kültürünü tanıyıp o kültürlere dokunma şansınız bulunuyor.

13

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir