Global Entrepreneur’lere Önerdiğimiz 7 Kitap

 

AIESEC’in 40.000’den fazla genç üzerinde yaptığı YouthSpeak anketine göre Z jenerasyonunun %51’i birgün girişimci olmak istiyor. AIESEC tarafından yürütülen Global Entrepreneurs programı sağladığı yurt dışındaki startuplarda staj fırsatıyla gençlere bu konuda ilk adımı atma fırsatı veriyor. Siz de girişimci mi olmak istiyorsunuz, Global Entrepreneur olmadan önce aşağıdaki kitaplara da göz atmanızı öneriyoruz.

 

Primal Leadership – Daniel Goleman

Primal Leadership, havalı başlığının yanısıra duygusal zekayı anlatan temel kitaplardan biri olarak biliniyor. .İnsanlarla empati kurmak ve onları anlamak üzerine düşündüğünüzden daha da etkiki olan klasik teknikleri öğrenmek istiyorsanız; Primal Leadersip’i okumanız gerekiyor. Yazarın nörebilim hakkındaki araştırmalarıyla daha da zenginleştirdiği kitap insanları anlama yeteneğinizi onlara liderlik etmenizde kullandığınızda nasıl daha güçlü hale geleceğinizi gösteriyor.

 

The Investment Answer-Daniel Goldie&Gordon Murray

Yatırım danışmanı Daniel Goldie ve Bankacı Gordon Murray’in 100 sayfadan bile az yatırımcılık rehberi, “The Investment Answer”, basit ve anlaşılır bir şekilde her yatırımcının yapmasını gereken 5 fikir üzerine odaklanıyor. İster tek başınıza ister bir profesyonel ile birlikte yatırım yapın, stokların, senetlerin ve nakitin nasıl pay edileceği ve malların ne zaman alınıp satılacağı gibi konularda fikre ihtiyacınız varsa bu kitap size göre.

 

Marketing: A Love Story- Bernadette Jiwa

Bernadette Jiwa’nın popüler blog yazılarını topladığı dijital çağda büyük pazarlama hakkındaki kitabı bu alanda ilginç yaklaşımlar sunuyor. “Marketing: A Love Story” iş dünyası ve girişimciliğe farklı bir yaklaşımı teşvik ediyor: bir şeyler satmayı bırakın ve hikayeler anlatmaya başlayın. Çünkü tüketiciler onlara ürünlerin nasıl pazarlandığının daha  çok farkında olduğu zaman; müşterinin gözünden görmek ve onlara ürünlerini satın alırlarsa aslında nasıl hissedeceklerini göstermek daha bir önem kazanıyor.

 

Strengths Based Leadership- Tom Rath

StrengthsFinder 2.0’ın yaratıcısı ekip bu sefer de yaklaşık 1 milyon takımın üzerinde yapılan çalışmalar ve liderlerle yapılan geniş kapsamlı 20,000’den fazla röportajdan sonra, liderlik hakkında birkaç büyük fikirle daha geliyor. Büyük takımları, büyük liderleri ve insanların neden onları takip ettiklerini öğrenmek için bu kitabı okumalısınız

 

 

How to Lie With Statistics- Darrell Huff

Bu kitap Bill Gates’de işe yaradıysa sizde de işe yarayabilir. İş dünyasının büyük ismi ve bir kitap kurdu olan Gates, Huff’ın 150 sayfalık istatistiklerin nasıl yanıltıcı olabileceğine dair olan kitabını yazın okunması gereken kitaplar listesine ekliyor. Kitap 1954’de yazılmasına rağmen, Gates size bu kitabın modası geçmiş hissettirmeyeceğinin sözünü veriyor. “How to Lie With Statistics” sizi daha zeki ve okuduğunuz şeyler hakında daha şüpheci hissettirecek.

 

Think and Grow Rich-Napoleon Hill

İlk olarak 1937’de ortaya çıkan Napoleon Hill’in bu motive edici klasiği 20 yıllık araştırma ve 40’dan fazla ünlü milyonerle yapılmış röportajların sonucu. “Think and Grow Rich” Andrew Carnegie, Henry Ford, Alexander Graham Bell, John D. Rockefeller ve Theodore Roosevelt gibi dünya tarihini değiştirmiş insaların başarılarının sırları açısından zengin ve kitabın içinde bulunan istisnai hayat dersleri hala günümüzle bağlantılıdır diyebiliriz.

 

Zero to One: Notes on Startups or How to Build Future- Peter Thiel

Yaşayan Tony Stark olarak bilinen ünlü girişimci Elon Musk’ın önerdiği kitaplardan biri olan Zero to One; bilyoner Paypal kurucusu Peter Thiel’in girişimcilik felsefesi ve Silikon Vadisi ile ilgili düşüncelerini içeriyor. Elon Musk’ın da dediği gibi: “Peter Thiel pek çok başarılı firmanın arkasındaki adam olmayı başardı, Zero to One ise bunu nasıl yaptığını anlatıyor.”

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir