Global Entrepreneurs ile Mısırda Girişimci Olmak

 

Mısır, Kuzey Afrika’da bulunan bir ülkedir. Kuzey Afrika’nın en nüfuslu ülkesi olan Mısır, çoğu insan tarafından sadece turistik, seyahat için ziyaret edilen bir durak olarak görülse bile Mısır şu anda girişimcilik alanında çok hızlı gelişen bir ülke haline geldi. Virgin’in verdiği istatistiklere göre Mısırın 30 yaşından küçük olan nüfusun %50 si, teknoloji alanında bilgisinin olduğunu öne sürdü. İki şirket tarafından başlatılan start-up projeleri ise ülkedeki girişimciliği arttırdı.  Global Entrepreneurs ile Mısırda girişimci olmak kariyer yolculuğunuzda önemli bir fırsat olarak karşınıza çıkmakta.

 

 

Kahire şehrinde başlatılan InstabugApp start-up projesi, telefonunuzda herhangi bir hata olduğunda, bunu üreticiye bildirmenin en kolay yolunu sağlıyor. Yapmanız gereken tek şey hata oluştuğunuzda sadece telefonunuzu sallamak. Böylece uygulama hatayı alıp üreten şirketlere gönderiyor. Bunun yanında, Flat6Labs, Mısır’ın en büyük problemlerinden biri olan çevresel sorunlardan yola çıkarak, kullanılan plastik torbaları geri dönüştürmek yerine ileri dönüşüm (çevre dostu ürünler haline getirmek) yaparak mobilyaya dönüştürmeyi başardılar ve birçok ödüle layık gösterildiler.Flat6Labs’in bu başarısı, Mısırda sadece teknoloji alanında start-up’ların başarılı olmadığı, aynı zamanda çevresel alanda da başarı sağlanabileceği kanıtlanmıştır. Örneklerden de görülebileceği gibi, ülkenin en büyük problemleri, girişimci gençlere fikir vermiştir. Bu sayede hem gençler için yeni bir kazanç kaynağı oluşmuş, hem de ülkenin çevresel kirliliğini azaltmıştır.

 

 

Mısırdaki girişimciliğin bir başka alanı ise Internet üzerinden ticarettir. 90 milyon nüfusu olan bu ülkede her yıl internet kullanımında %40 artış olduğu, aynı zamanda telefon kullanan 103 milyon kişinin olduğu saptanmıştır. Bu kadar kişinin Internet kullanmaya başlaması, aslında girişimciler için ise yeni projeler için hem fikir, hem de imkan sağlamaktadır. Mısırı, ilk duyduğunuzda aklınıza teknoloji anlamında çok da gelişmemiş bir ülke geliyor belki, fakat bu anlayış günden güne değişiyor,  yukarıda okuduklarınızdan yola çıkarak, girişimcilik alanında bu ülkede çalışmak kendinizi geliştirmek, yeteneklerinizi test etmek için doğru seçim olabilir. Bu kadar yeniliklere açık bir ülkede sizin de kendinize ve çevrenize bir şeyler katabileceğinizi düşünüyoruz. Global Entrepreneurs programı ile Mısırda start-upların dünyasını keşfetmeye başlamak kulağa nasıl geliyor?

 

 

 

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir