Global Talent’ların İyi Ki Dediği 5 Şey

Sen kalkıp evi, arkadaşını, sevgilini, her şeyi bir kenara bırak; yurt dışına git. Pişman olur musun? Tabii ki hayır! Bu tecrübeyi yaşayan kişilerin “iyi ki” dediği şeyleri sizler için düzenledik.

1. “İyi ki bu tecrübeyi yaşamak için babamı ikna etmişim.”

global talent
Eşyalarını toplayıp yola koyulursun. Heyecandan bir şey anlaman mümkün değildir ama çoktan varmışsın artık. Aylar geçmiş, oralı olmuşsun. Bir sürü macera, insan hepsi senle beraber yaşamış orada. Sonra bir bakmışsın uçaktasın ve Türkiye’ye dönüyorsun. O an hissedersin ve dersin ki “ İyi ki babamı ikna etmişim”

2. “İyi ki iş hayatına atılmadan önce böyle bir tecrübe kazandım.”

global talent aiesec
Mezun olduktan sonra kendini bir anda hiç beklemediğin, hayalini bile kurmadığın bir yerde, dünyanın bir ucunda, bulabilirsin. Bu da seni yaşadığın anın keyfini çıkarmaya ve bir şeyleri öğrenmeye itebilir. İşte o andan itibaren artık senin için iş hayatı başlamıştır. Tecrübe kazanmak ne kelime, artık iş hayatına hazırsın!

3. “İyi ki farklı ülkelerden insanlarla çalışma fırsatı buldum.”

global talent aiesec
İş hayatın başlamış, Global Talent’i tamamlayıp dönmüşsün. Ya da hayır, sen hala oradasın! Orada beraber çalıştığın arkadaşlarınla beraber bir şirket kurmuşsun ya da o insanlar kendi ülkelerindeki çalıştıkları firmalara seni önermiş ve bambaşka bir hayata sahip olmuşsun! Bir dil, bir insan ise bir insan bir hayattır felsefesini yaşamak en doğrusu. O insan sana neler öğretebilir, ne kapılar açabilir.

4. “İyi ki onları dinlemişim”

global talent
Farklı ülkeler, farklı çalışma tarzları. Hindistan’da, Çin’de ve daha birçok ülkede farklı farklı iş hayatı. Gittiğin yerde çalışma disiplini, kültürü Türkiye’deki gibi olmayabilir, bazen kendi bildiğini yapmayı bırakıp insanları dinlemen ve onların yardımlarını alman gerekebilir. Bu süreçte iletişim kurabildiğin insan kadar tecrübeni güzelleştirirsin ve o kadar hatıra bırakırsın arkanda.

5. “İyi ki korkmayı bırakıp gitmeye karar verdim.”

global talent
Artık gerçekten tecrübe almaya karar vermişsindir fakat pek fazla seni tatmin edecek bir tecrübe bulamamışsındır. Hem iş hayatını yaşayıp hem de farklı zorluklar içerisinde yaşamak seni tatmin edebilir belki de. Korkularını bir kenara bırakınca “iyi ki”’lerin hiç bitmez!