Global Talent’ların hayatlarında başarılı olmasının 8 sebebi

Aslında o yazıları okumadan başarılı olan insanlar da var. Mesela bunu okumak yerine stajlarına çoktan gittiler bile! Henüz gidemeyenler için de buyrun başarıya ulaşmanın yolunu onların yaşam tarzlarından görelim…

1) Konfor bölgelerini terk etme konusunda cesurdurlar.


Bir Global Talent, gittiği ülkede doğal olarak hep alışkın olmadığı durumlarla karşılaşır. Ve orada yüzleştiği durumu çözmek zorundadır. Bu problemler ona sayısız deneyim, zor durumlarda sakin kalma tutumu, belirsizlik ve problem çözme yetisi kazandırır. İnsanı iş hayatında ve yönetimde başarıya ulaştıran vasıflar da bunlar değil mi zaten!

2) Yeniliğe hep açıktırlar.


Global Talentlar her zaman çevrelerinde değişiklik, yenilik olsun isterler. Çünkü değişiklikler insanı çalışmaya daha hevesli kılar ve odaklanmasına yardımcı olur. Bu düşünme yolu, kişiye yaratıcı düşünme yetisi kazandırır.

3) Duygularını nasıl kontrol edeceklerini bilirler.


Global Talentlar genellikle stres altındadır. Gerçek bir iş tecrübesi yaşamak kolay değildir. Liderlik yaptıkları insanlarla zaman zaman gerginlikler oluşması gibi çeşitli sorunların oluşması muhtemeldir. Bu olayları deneyimleyerek sinir ve duygu kontrolünü öğrenirler. Kendilerini tanırlar ve nasıl sakinleşildiğini keşfederler. Bu duygu kontrolü yetisi sosyal hayatta da önemi yadsınamaz bir özelliktir.

4) Fırsatları fark edip hemen elde ederler.


Global Talentlar sorunlarla baş etmeyi öğrenmiş, onları çözmek için çeşitli yollar kullanmışlar insanlardır. Buradan yola çıkarak kendi sorunlarını da yeni yollar bularak çözme cesaretine sahiptirler. O yollarda ne tarz fırsatlar ne tarz sorunları çözer, bunu deneyimledikleri için fırsatların anlamını bilir ve hemen değerlendirirler. Fırsatları kullanma yetisi çözüm elde etmede en etkili özelliklerden biridir.

5) İstediklerini nasıl elde edeceklerini bilirler.


Global Talentlar istediklerini nasıl baskıcı ve agresif olmadan ifade etmeleri gerektiğini öğrenirler. İnsanlara fikrini benimsetme yetisi, kişinin yaptığı işi kolaylaştırmada başrol oynar.

6) Başarısızken bile kendilerine güvenleri tamdır.


Global Talent’a giden insanların kendilerine güvenleri tamdır. Çünkü başka bir ülkede iş hayatını öğrenmişlerdir. Çoğu sorunla baş edebilirler. Çözemeyecekleri durumlarda bile kendilerine olan bu güvenlerinden dolayı, her zaman çabalayacak güçleri ve inançları vardır.

7) Dinlemenin önemini bilirler.


Bu özellik, çoğu insanın sahip olamadığı bir özelliktir. İnsanları dinlemeyi bilmek kişisel gelişim ve başarı açısından çok önemlidir. Global Talentlar gittikleri yerde bir çok farklı özellikte insanlarla tanışmış ve ilişkileri sağlamlaştırmanın yolunun karşıdakini dinlemek olduğunu çözmüştür. İyi bir dinleyici olma yetisi, hayatın her alanında başarıyı getirir.

8) Empati yapmayı bilirler.


Global Talentlar iş hayatında güvenilir ve anlayışlı insanlar olmaları gerektiğini deneyimlemişlerdir. İnsanları anlamak bir liderin sahip olması gereken en temel özelliktir. Liderlik tecrübesi yaşayan Global Talentlar da insanlara nasıl empatik yaklaşılır, onu yaşayarak öğrenirler. Bu özellik onlarda kendiliğinden oluşur.

Başka bir ülkede staj yapmak; insanı eğitir ve ona ilham verir. Karakterinin ve özelliklerinin kendi kendine gelişmesine aracı olur. Bu fırsatlar da onları başarıya götürür.
Haydi sen de harekete geç! Global Talent olmak bir adım uzağında…