Global Talent’ların İstese de Yapamayacağı 12 Çalışan Klasiği

İş hayatı insanları monotonlaştırmakta ve bireysel olarak motivasyonlarını çok zorlamaktadır. Bu sebepten dolayı kişilerin işe girdikten sonra gelişimleri yavaşlar ve sosyal yönleri körelir. Fakat eğer dinamik, uluslararası ve gelişime açık bir firmada çalışıyorsanız bu durum biraz farklıdır. İş hayatının klasik yapısına Global Talent’ların verdiği tepkileri sizin için sıraladık:

1) Sorumluluk verilmeden iş almak isteyen bir yapıları vardır.

Herkesçe bilinen bir gerçektir ki alınan her sorumluluk aslında bir tecrübedir. Gelişmek isteyen bireyler kendilerini geliştirecek işleri almaktan çekinmezler.

1a

2) Motive olmayan bir ekipte onlardan başarı beklenemez.

Sevdiği işi yapan kişiler mutlu ve başarılı olur.  Bu durum birlikte çalıştıkları insanların da motive olmalarını sağlar. Bu tarz kişiler daha öncesinde takım tecrübesi yaşamış bireylerdir.

2a

3) Amatör bir tecrübe yaşayamazlar.

Bir stajdan daha fazlası olan Global Talent, profesyonel ortamda, genelde belli iş tanımlarınız çerçevesinde size profesyonel bir tecrübe yaşatır. Zaten amatör bir stajın kimseye de yararı olmaz.

3

4) Kültür şokunun olmadığı bir ortam onlara çok farklı gelir.

Kültür şoku yaşayabilmek için başka ülkeden kişilerle birlikte zaman geçirmeniz gerekir ve bu durum onların yaşam koşullarını anlamanızı sağlar. Böyle bir ortam Global Talent’lar için gayet doğaldır çünkü 50 farklı ülkeden 100 kişiyle birlikte çalışırlar.

4

5) Sabah ofise girerken surat asarak “Merhaba!” diyemezler.

Hayata pozitif bakan bu tarz bireyler mutlu bir iş yerinde elde edilen başarıların, mutsuz ve sıkıcı bir ortamda elde edilen başarılardan daha köklü olduğunu önceden yaşadıkları Global Talent stajında öğrenmişlerdir. Bu edindikleri tecrübeden dolayı her sabah ofise güzel bir “Merhaba !” ile girerler.

5

6) Tek bir iş tanımı onlara yetmez.

Gelişime daima açık olan bu kişiler, iş tanımlarına ait işleri bitirdikten sonra ofiste boş boş oturup sosyal medyadaki hesaplarını kontrol etmek yerine başka departmanlarda da ne olup bittiğini öğrenmeye heveslilerdir.

6

7) Topluluk önünde konuşmaktan çekinmezler.

Genelde her bireyin zayıf yanlarından biri olan çekingenlik özelliği artık onları zorlamaz çünkü bilirler ki her zayıf özellik onları hedeflerinden bir adım daha geriye düşürecektir.

7

8) Akıcı bir İngilizce ile sınırlı kalamazlar.

Global Talent stajında kişiler öğle yemeklerini farklı ülkelerden arkadaşlarıyla yiyecekleri için yedikleri yemeğin ait olduğu ülkedeki adını öğrenmeden yemezler ki bu sadece bir başlangıçtır!

8a

9) Sıradan bir çalışan olamazlar.

Yurt dışında çalışmanın zorlukları var ama 50’den fazla ülkeden insanın çalıştığı bir şirkette çalışıp hem teknik hem de iletişim anlamında kendilerini geliştirirler. Bu durum onlarda zaman yönetimi ve risk yönetimi gibi becerilerin gelişmesini sağlar.

9a

10) Öğle yemeklerini yalnız yiyemezler.

İş yoğunluğuna aranın verildiği öğle yemeklerinde kafa dinleyemezler çünkü iş arkadaşları o kişiyi asla yalnız bırakmaz. Açıkçası bu durumun da zararlı olduğunu düşünmüyoruz.

10

11) İş dışında da ofistekilerle görüşmeden edemezler.

İş dışında iyi arkadaş olmayan kişilerden birlikte iş yapmaları beklenemez. Hafta içi öğle aralarında yapılan hafta sonu planları bir an önce yürürlüğe girmek içi can atmaktadır.

11

 

Mahatma Gandhi’nin bir sözü vardır: “Dünyada görmek istediğiniz değişikliğin kendisi siz olun. “ bu sözden yola çıkarak denilebilir ki eğer ofiste bir şeylerin değişmesini istiyorsanız önce kendinizden başlamalısınız çünkü iş hayatını klasikten çıkarmanın tek yolu budur. Sadece 3 ayda edindiğiniz bir staj tecrübesiyle tüm hayatınızı etkileyebilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir