burak-demirci-AIESEC-Global-Volunteer-Azerbaycan-Tecrübesi

Global Volunteer ile Azerbaycan tecrübem

Merhabalar ben Burak Demirci. AIESEC ile tanışmam şu şekilde oldu: Erasmus sınavını okulda kaçırmıştım.O dönemde arkadaşım AIESEC’ten ve Global Volunteer projelerinden bahsetti. Araştırdım, gidenlerle konuştum. Her şey olumlu gözüküyordu. Sonra proje aramaya başladım. Yakın ve bizden biri olan Azerbaycan’a başvurdum. Gerekli evrak işlemlerimi tamamladıktan sonra Ağustos’un son günü yola koyuldum. Havalimanında kısa süren işlemlerden sonra 2 aylık vizemle limandan çıkış yaptım. Beni AIESEC gönüllüleri karşıladılar ve çalışma arkadaşım Rus bir kızla birlikte bizi kalıcağımız yere götürdüler. İlk kaldığım yerde Danimarkalı ev arkadaşım vardı. Daha sonra Tunuslu ve Mısırlı arkadaşlar da dahil oldu. Arkadaşlık ortamı gayet güzeldi. Proje toplantısında proje ekibimle tanıştım İtalyan’dan Rusya’dan, Romanya’dan Arnavutluk’a kadar her kesimden insan vardı.

burak-demirci-AIESEC-Global-Volunteer-Azerbaycan-Tecrübesi

Tanışma toplantısından sonra projemize başladık. Haftaiçi otizm merkezinde otizmli öğrencilerle çalışıyor, haftasonu ise at çiftliğinde hipoterapi eğitimine katılıyorduk. Bir halkla ilişkiler öğrencisi olarak sosyal sorumluluk projesi bana çok şey kattı. Derslerde teori olarak gördüğümüz bilgileri bizzat canlı canlı yaşıyordum.Bana çok büyük bir deneyim oldu.

Yeni arkadaşlar yeni yerler yanısıra her şey çok güzeldi. Yabancı dil seviyem kaldığım süre zarfınca çok gelişti. Azerbaycan’a gelirsek zaten bizden biri hiç yabancılık çekmedim. Halk Türk’üm dediğin zaman kendini sana feda ediyor, o derece seviyorlar bizi. Kaldığım 40 gün boyunca, hem hayata bakış açım hem çevreme bakış açım çok gelişti. Çok geniş olan yabancı arkadaş listeme yenisini eklemiştim.Halen iletişim devam ediyor, karşılıklı davet ediyoruz birbirimizi. Yeni yılda projeden bir arkadaşımı ziyaret edeceğim, onun dışında Mart ayı gibi bazı arkadaşlarım Türkiye’ye gelecek. Sosyal açıdan da birçok fırsat elde etmiş oldum açıkcası. 22. yaş doğum günümü 20-22 kişiyle kutlamıştım ki ben hariç Türk yoktu, uluslararası bir doğum günü olmuştu benim için.Yine unutamadığım anlardan biri de 20 kişiye menemen yapmıştım. İtalyanlara anlatıp onları şef yapmıştım. Farklı ülkelerin, farklı lezzetlerini de tatmış olmuştuk. Kısacası, her şey benim için iyiydi.Çok güzel bir deneyim oldu. Teşekkürler AIESEC !

 

Burak DEMİRCİ – Azerbaycan

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir