Global Volunteer ile Hindistan Tecrübem

berfu-Global-Volunteer-AIESEC-yurtdışı-Hindistan-TecrübesiMerhabalar, ben Berfu Gültekin. Hukuk öğrencisiyim. Bir arkadaşımla beraber başvurmaya karar verdik Global Volunteer projelerine. Birlikte Sırbistan’da proje ararken o hemen mülakatını gerçekleştirip eşlendi. Bense kendimi Global Volunteer ile Avrupa’da proje ararken, bir anda renklerin ülkesi Hindistan’da buldum. Ben mi seçmiştim Hindistan’ı yoksa o mu beni seçmişti bilemiyorum. Aslında uzun zamandır hayalini kuruduğum o ülkede hayat değiştirme fırsatını hayatımda bir defa yakalamanın mutluluğu vardı üzerimde.

 

Havaalanından çıktığım ilk andan itibaren hayallerimin çok ötesinde bir yerde olduğumu anladım. Şaşkın ve sıcaktan bunalmış halimle bekliyorken sonunda elinde Berfu AIESEC yazan kağıdıyla beni almaya gelen amcayı gördüm. Tek istediğim bir an önce hostele yerleşip, eşyalarımı bırakıp kendimi sokaklara atmaktı. Nitekim öyle de oldu.

 

Hayatımın ilklerini yaşamaya daha o saniyelerde başladım. İlk kez muson yağmurlarında ıslandım mesela. Normalde maruz kalamayacağım kadar baharatlı yemek yedim. Çamurlara battım, parmak arası terliklerimle yağmur suları yüzünden geçilemeyen caddelerde yürüdüm. Başıma bağladığım renkli eşarplar, alnıma sürdüğüm kırmızı boyalar ile kültürü tam olarak benimsemeye ve kucaklamaya hemen başlamıştım. Kültürünü tanıdıkça büyülendiğim, büyülendikçe dönmek istemediğim bu topraklarda çok güzel insanlarla tanıştım. Tüm zor koşullara rağmen, mutlu olmanın bir yolunu bulmayı öğretti bu insanlar bana. Çocukların gözleri buralarda çocuk gibi bakmıyordu size. Hepsinin gözlerinde başka başka hikayeler… Çok güzeller, el sallamalarına karşılık alınca hele o mutluluklarını tarif bile edemem.

 

Evimden kilometrelerce uzakta, dilini hiç bilmediğim bu güzel insanlarla kendimi hiç olmadığım kadar huzurlu ve güvende hissettim. Kesinlikle beni çağıran bir şeyler vardı bu topraklarda. Kendimi keşfetme yolculuğum sona erdiğinde başka biriydim. Herkes bir gün korkmadan bu adımı atmalı ve Global Volunteer olmalı!

Berfu Gültekin / Hindistan