GLOBAL VOLUNTEER İLE SIRBİSTAN TECRÜBEM

AIESEC-Global-Volunteer-Tecrübesi

Merhaba ben Melodi Özçam. Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyorum. Okuldan arta kalan zamanımda genel olarak gezen ve festivallere katılmakran zevk alan biriyimdir.

Böyle bir projeye aslına bakarsak 4 yıllık lise öğrenimim süresince dahil olduğum “My Self My World” ile kısmende olsa başlamış bulundum diyebilirim. 4 yıl içinde de en büyük hayallerimden biri AIESEC’e katılabilmiş olmak diğeri ise Balkan ülkelerini daha yakından görüp kültürleri tanımak, etkileşimde bulunmaktı ve bunları yapabilmek içinde tüm fırsatları kolladım.

Benim projemin adı “Enter your Future Serbia” idi. Sırbistanda tam olarak 6 hafta süren bu projenin içinde bulunmaktan çok keyif aldım. Çok şey öğrendiğim aynı zamanda öğrettiğim, güzel insanlarla çok iyi zaman geçirdiğim muhteşem bir 6 hafta oldu açıkcası. Benim bu projede ki görevim haftanın 3 günü 10-14 yaş arası Sırp öğrencilerine dersler vermekti. Bu dersler ağırlıklı olarak İngilizce ve kendi kültürüm üzerineydi. Aslında yaptığımız şeyin sadece bilgi alışverişi olduğu söylemez. Birlikte oyunlar oynayıp hep beraber eğlendik.Bu süre benim için çok keyifliydi onlarla bir seyleri paylaşabilmek ortak noktaları bulabilmek önemli detaylardı. Ki projeden önce çocuklarla hiç arası olmayan, sevmeyen biri olarak bunları çok açıkça söyleyebiliyorum. Daha ilk haftanın son günlerinden itibaren öğrencilerime çok çabuk alıştım yeniden altını çizerek söylemem gerekir ki birlikte keyifli ve harika zaman geçirdik.

Kalan zamanlarda ise takım arkadaşlarım ile beraber ülkeyi keşfe çıkıyor farklı şehirlere gidiyor ve eğlenceli bir sürü şey türetiyorduk. Onlarla olan uyumum, her birinden farklı şey öğreniyor olmam bana yepyeni pencereler açtı, artık kendimi daha iyi tanıyorum.

Projenin bana başka bir artısı ise çocuklarla meğer çok iyi iletişim kurabiliyormuşum bunu anlamış oldum bölümüm gereğiyle mutlaka hayatımın belli bir zamanında öğretmenlik yapacağım diye düşünüyordum hep gözümü korkutan kısmını aşmış oldum böylece. Diğer küçümsenemeyecek bir artısı ise; insanlarla sosyal iletişimim tamamen arttı normalde kalabalık ortamlarda gerilen canı sıkılan ben, bu sorunu da bu projenin büyük katkısı ile aşmış oldum. Benim için tamamı süper geçen bir sürü farklı kültür özellikleri öğrendiğim elimden geldiğince çok insanla konuşup yeni insanlar tanıdığım dolu dolu bir 6 hafta oldu.

Teşekkürler AIESEC…