GLOBAL VOLUNTEER İLE UKRAYNA TECRÜBEM

Ebru-Şural-AIESEC-Global-Volunteer-Yurtdışı-Ukrayna-Tecrübesi

Merhaba ben Ebru Şural, 22 yaşındayım ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden yeni mezun oldum. Hayatta herkesin mutlaka küçük veya büyük hayalleri vardır. Benim hayalim yurt dışına çıkmak ve farklı kültürleri tanımaktı. Üniversite 3. sınıfın sonlarına doğru buna kesin olarak karar verdim.

İnternette “yurtdışına çıkmanın yolları” diye bir araştırma yaptım ve AIESEC’i ilk defa bu şekilde gördüm. Giden insanların hikayelerini okudum, ne tür projelerin olduğuna baktım, hangi ülkelere gönderiyorlar acaba diye araştırdım ve sonuç karşısında çok şaşırdım çünkü bu kadar kapsamlı bir kuruluş olduğunu düşünmemiştim.

Ebru-Şural-AIESEC-Global-Volunteer-Yurtdışı-Ukrayna-Tecrübesi

Bilgi almak için AIESEC’e başvurdum ve kendimi bir anda AIESEC ailesinin içinde buldum. AIESEC gönüllülerinden süreç hakkında bilgiler edindim. Sonuçta tek başıma ilk defa yurt dışı deneyimi yaşayacaktım ama o kadar çok ilgi ve alaka gördüm ki sanki benimle beraber onlarda gelecekmiş gibi hissettim. Bu bana çok büyük bir cesaret kaynağı oldu.

Artık proje bakmaya başlamıştım. Bu arada ailem bütün olanlardan habersizdi. Tabii ki ailem buna karşı çıktı ama ben gitmek istiyordum, hem de AIESEC ile çünkü o güveni hissetmiştim. Birçok projeye başvurdum olumlu dönüşlerin hepsinden aileme bahsettim hepsine de karşı çıktılar ne yazık ki. Ama eğer gerçekten istekliyseniz, bunu da ailenize hissettirebiliyorsanız yolun büyük bir kısmını aşmışsınız demektir. Geriye kalan kısımda ise AIESEC kurumunu ve kurumdaki gönüllüleri ailenize anlatırsanız inanın ki ikna oluyorlar. Başka ülkeyi görmek, farklı kültürleri tanımak ve orada sosyal sorumluluk projesine katılmak insanın hayata bakış açısını değiştireceğine inandım ve iş hayatında da bir referans olarak gördüm.

Ebru-Şural-AIESEC-Global-Volunteer-Yurtdışı-Ukrayna-Tecrübesi

Benim için çok uzun bir süreç de olsa sonunda her şeyi anlatarak güvenlerini kazanıp ailemin ön yargılarını yıkarak bunu başardım. Bunu yaptıktan sonra projelere tekrar başvurdum. Hem gittiğimde çabuk adapte olabileceğim bir ülke hem de istediğim türde bir proje olmasını istedim. Ve sonunda buldum ve kabul edildim.

Ebru-Şural-AIESEC-Global-Volunteer-Yurtdışı-Ukrayna-Tecrübesi

Ukrayna/İvano-Fankivsk’te, üstelik çocuklarla ilgili bir proje. Bu projede çocuklarla ilgilenip onların yaptıkları aktivitelerde onlarla vakit geçirmem,  farklı bir ülkeden gelen insanlarla nasıl iletişim kurulacağını öğretmem isteniyordu. Tam istediğim bir projeydi.Kafamdaki tek soru oradaki insanlarla nasıl anlaşacağımdı, yani dil sorunu. Ukrayna’ya gitme günü geldi çattı. Bu arada yükseklik korkum olduğu için hiç binemediğim uçağa ilk defa binmiştim. Büyük bir heyecan ve korku hissi yaşadım. Uçaktan indim Ukrayna’dayım. Arkamdan ‘Ebru!’ diye seslenen birkaç güler yüz belirdi.  Bu arada benden söylemesi bu güler yüzlü insanlardan çevrenizde bir sürü oluyor.

Ebru-Şural-AIESEC-Global-Volunteer-Yurtdışı-Ukrayna-Tecrübesi

Projem çocuklarla ilgili bir proje olduğu için çok eğlendim, çocuklarla kampa gittik, kilometrelerce yükseklikteki dağlara tırmandık, teleferiklerle saatlerce gezdik, beraber resim çizdik ve daha bir çok etkinlik yaptık. İnanın o kadar zevk alarak yapıyorsunuz ki bunu kelimelere dökmekte yetersiz kalıyorum.

Projedeki Çinli ve Mısırlı arkadaşlarla boş vakitlerimizde şehri keşfe çıkardık, hatta hafta sonu olduğunda başka şehirleri keşfederdik. Yabancı olduğumuz çok şey vardı ama bunların bir önemi yoktu çünkü hepimiz farklı ülkelerden geliyorduk ve hepimizin kültürü, dili farklıydı ama beraber olunca sanki her şey kendiliğinden halloluyordu. Projenin 5 haftalık sürecinde birçok güzel anı ve iyi arkadaşlıklar kurduğum için çok mutluyum. Şuan tek başıma gidemeyeceğim bir ülke olduğunu düşünmüyorum. O özgüveni kazandım. Hatta yükseklik korkum vardı o da artık yok denecek kadar azaldı.

Ebru-Şural-AIESEC-Global-Volunteer-Yurtdışı-Ukrayna-Tecrübesi

Size tavsiyem bu deneyimi kazanın, kafanızdaki soruları bir kenara bırakın ve bu ailenin içine girin. Mümkünse benim gibi çok geç kalmadan yapın bunu ama kesinlikle yapın çünkü kazandıklarınız ve hissettiğiniz mutluluk paha biçilemez. AIESEC ailesiyle tanışmanız ve bu ailenin bir parçası olmanız dileğiyle…

Ebru Şural – Ukrayna/İvano-Fankivsk