Harika Yol Arkadaşlarım Oldu !

Eylül ayında EDISON projesi için gittiğim Çek Cumhuriyeti, bana hayatımdaki en güzel dönemi yaşattı. Bu ülkenin ikinci büyük şehri olan Brno’da son derece disiplinli ve titiz çalışan bir AIESEC ekibi ile karşılaştım. İlk hafta dahil olduğumuz oryantasyon süreci, bana ve arkadaşlarıma sunum yapma ve öğrencilerin dikkatini toplama konularında yeni metotlar gösterdi. Bu süreçte öğrendiğim yeni bilgiler, diğer haftalarda bana çok yardımcı oldu.
EDISON Projesinde her hafta başka bir lisede ülkemizle ilgili sunumlar yapıp derslerde kültürümüzü tanıttık. Derslerin sonuna doğru öğrencilerin sorularını yanıtladık. 7 haftanın sonunda gördük ki pek çok genç insan kültürlerimiz ile ilgili bilmedikleri unsurları öğrendiler ve harika geri bildirimler aldık. Kendi kültürümü hiç bilmeyen kişilere anlatmak, onlarla paylaşmak gerçekten inanılmazdı. Sonunda ise Türkiye’ye gelmek için can atan kişileri görmek ise fazla mutluluktu benim için.

Bulunduğum ülkenin konumu sayesinde pek çok seyahat yapma fırsatı buldum ve Avusturya, Macaristan, Slovakya ve Polonya dahil olmak üzere toplamda 5 ülke gezdim. Bana hep destek olan ekip arkadaşlarımla yepyeni yerler görme fırsatını yakaladık. Anladım ki, insanlar birbirini yolda tanır, bu yüzden harika yol arkadaşlarım olduğunu anladım.
Çek Cumhuriyeti’ni gerçek Avrupa deneyimini yasamak isteyen herkese tavsiye ederim. Saygılı ve bir o kadar da eğlenmeyi bilen insanları, muhteşem mimari yapıları ve derin tarihi ile bu ülke size hayatınızın en güzel deneyimini yaşatacak.

Hazal Yıldız,Çek Cumhuriyeti