Hayalleri Gerçeğe Dönüştüren Organizasyon

Hepimizin hayalleri, umutları vardır. Hayallerimiz küçükken belki çok ütopiktir, belki de çok saçma. Fakat bu sorun değildir, yine de gücümüz yettiğince onlara ulaşmak için bir şeyler yaparız. Hayal kurmazsak, bir şeylere umudumuzu bağlamazsak yaşayamayız çünkü.

İlk hayalimin ne olduğunu hatırlamıyorum, bir oyuncaktır muhtemelen. Daha sonra hayalleri büyüttüm, pilot olmanın hayallerini kurdum. Ama bunu gerçekleştirmek için büyümem gerekiyordu ne yazık ki, bu hayalim zaman içerisinde yok oldu ve ben bunu gerçekleştiremedim. Belki de hayatımdaki ilk hayal kırıklığını burada yaşamıştım. Ardından bir kıza aşık oldum, ilkokul eğitimim boyunca. Tabiki birçok hayalim daha vardı fakat en önemlisi bunu gerçekleştirmekti. Haliyle çocuk aklımla herhangi bir adım atamadığım için bu hayalimi de gerçekleştiremedim.

Sonra git gide hayallerim küçüldü ve bunlar iyi bir lisede, iyi bir üniversitede okumak, mezun olmak gibi sade şeyler olmaya başladı. İşte bu noktada tam kendimi ve hayallerimi sorgularken, her nasıl olduysa Facebook’ta AIESEC ile karşılaştım. Üniversite ikinci sınıf öğrencisiyken belki de hayatımı değiştirecek bir organizasyonun web sayfasına kayıt bırakmıştım.

25 Mart 2014 günü nihayet bu kaydın geri dönüşü geldi ve bir SMS aldım. Bu SMS’in hayatımı değiştireceğinin hala farkında değildim. 1 Nisan 2014 tarihinde bu organizasyonun bir üyesiydim ve işte tam bu noktada şimdiki hayallerimin temelini atmış oldum.

1 yıl 8 aydan oluşan AIESEC İstanbul şubesindeki gönüllülük tecrübem bana daha önce kurduğum sade hayallerin dışına çıkmamı ve daha yaratıcı olmamı sağladı. İki yıl öncesine dönüp baktığımda kendimde birçok eksik olduğunu fark ettim. Bu dünyada bir şeyler başarabildim, birilerinin hayatına etki edebildim, kendi kişisel özelliklerimi ve liderlik yetkinliklerimi geliştirdim, dünyaya bakış açımı değiştirdim, bir vizyon sahibi oldum, çok fazla insanla tanışma fırsatı buldum ve dost edindim, kendi farkındalığımı edindim, sorumluluk bilinci edindim, fedakar olmayı öğrendim, dünya vatandaşı oldum ve en önemlisi tekrar hayal kurmayı öğrendim.

Benim şu anki hayalim gelecekte arkama dönüp baktığımda kendimle gurur duymak. Ve bu hayalimi dokunduğum her bir hayat, benim sayemde gülümseyecek; “ben liderim” diyebilecek, AIESEC’in ne yaptığını doğru bir şekilde öğrenecek, AIESEC sayesinde hayatı değişecek ve hayat değiştiren tecrübeyi yaşayabilecek her bir insan, AIESEC’in yaptığı her bir değişim sayısı gerçekleştirecek, gerçekleştiriyor.

Şimdi ise bu hayalime AIESEC İstanbul Şubesi’nde Yetenek Yönetimi’nden Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi olarak ulaşmaya çalışıyorum. Daha iyi hayatlar, daha çok gülen yüzler, daha iyi bir dünya için…

Turan Örsel, İstanbul

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir