Hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biri Global Citizen olmaktır!


Üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala yaşadığım tecrübeyi etrafımdaki herkese anlatıyorum. Hala oradaki takım arkadaşlarımla, Litvanyalı öğrencilerimizle konuşuyorum. Proje süresince farklı milletlerden gelen takım arkadaşlarımdan öğrendiklerim o kadar fazla ki… Takım arkadaşım sayesinde anlattıklarını dinledikçe, kültürlerine dokundukça, sanki tek bir ülkeye gidip projede gönüllü çalışmışım gibi değil, takımımdaki bütün arkadaşlarımın ülkelerine gitmişim gibi hissediyorum. Bambaşka kültüler, hayatlar, tatlar kazanmışım gibi hissediyorum.


Projeden bahsetmek gerekirse, öncelikle kendi başına bilmediğin bir ülkede belirli sorumluluklar almak sözde basitmiş gibi geliyor ama biz takım arkadaşlarımla kültür tanıtımı işimizi de kendimiz organize edip, aramızda paylaşıp hocalarla planlayarak sunumlar düzenlemiştik. Ülke içerisinde harcadığımız yol masrafımızı, yemek masrafımızı AIESEC’li arkadaşlarımız ile birlikte ayarlamıştık. Proje süresince Litvanya’da AIESEC’lilerin evlerinde kaldık, onların kültürlerine dokunduk, yaşamlarını en yakından gördük. Farklı dilden, dinden, ırktan insanlarla sohbet edip, yaşamlarına dahil oldukça hoşgörülü olmayı öğrendik.

Yaşadığım bu deneyimi tekrar yaşamak, öğrenciyken fırsatım varken tekrar yapmak istiyorum. Kendinizi geliştirirken başkalarına da bir şeyler kattığınızı görmek, gönüllü bir görev yapmak ve bunu yaparken iyisiyle kötüsüyle çok eğlenebilmek gibi dünyadaki en değerli hisleri tattırdı bana bu proje.

Bana kattığı değerlerle, eşi benzeri olmayan anılarla ve harika dostluklarla dönmek paha biçilemez. Artık dünyanın farklı yerlerinden arkadaşlarım ve tükenmek bilmeyen bir seyahat tutkum var!

Bengisu Okutur, Litvanya