Huzurlu Bir Dünya için Açlığa Son!

Günümüzde insanlığın karşı karşıya bulunduğu en büyük tehlikelerden biri yoksulluk ve buna bağlı olarak gelişen açlıktır. Başta Afrika olmak üzere çeşitli dünya ülkelerinde yoksulluğun gittikçe arttığı, açlığın daha büyük kitlelere yayıldığı gözlenmektedir. Yaşanan adaletsizlik nedeniyle de dünya genelinde ülkeler arasında bile fakirlik ve zenginlik arasında dağlar kadar fark var. Huzurlu bir Dünya istiyorsak eğer açlığa karşı kesinlikle aksiyon almamız gerekmektedir.

 

 

İstatistiklere baktığımız zaman dünyada 840 milyon insan hiç geliri olmadığından açlık çekiyor, 3 milyar civarında insan günde 2 doların altında bir gelirle yaşamaya çalışıyor. Her yıl 10 milyon çocuk açlık sebebiyle oluşan, fakat kolaylıkla önlenebilecek hastalıklar sebebiyle hayata veda ediyor. Bu konularda açıklama yapan uzmanların hemen hepsi problemin kaynağını dünya nüfusunun fazlalığı ve kaynakların yetersizliği olarak gösteriyor.

Montaigne’in çok değerli bir sözü vardır, “Kral da, dilenci de aynı iştahla acıkırlar.” Asıl sorun, dilenci bu kadar açken kralın yedikçe daha çok acıkmasıdır.

 

 

Dünyanın çok daha iyi bir yer olması için duyarlı insanlara ihtiyaç var, duyarlı insanlar da ancak sağlıklı oldukları koşulda bir etki yaratabilirler. Kendisini geliştiren insan, başkalarına da liderlik edebilecek potansiyele sahiptir. Dünyanın da gerçekten böyle insanlara ihtiyacı var. Fakat maalesef açlığın bu kadar çok ön planda olduğu bir dünyada lider kıtlığı yaşanmakta, açlık için ciddi adımlar atılması ihtiyacı doğmaktadır.

Kısacası, huzurlu bir dünya için huzurlu bir toplum, bunun için de tok mideler ve sağlıklı beyinlere ihtiyaç vardır. Ve bu gaye için de açlığı minimum seviyeye indirecek çalışmalar yapılmalıdır.

 

 

Bu konuda 25 Eylül 2015 tarihinde Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde Birleşmiş Milletler’in üye ülkeleri, 2030 yılına kadar yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele etmek ve iklim değişikliğinin üstesinden gelmek için belirlenen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini (SKH) kabul etmiştir. Bu 17 hedeften bir tanesi de “Zero Hunger” adlı madde, dünya üzerinde açlığın sona ermesidir.

AIESEC de, partneri Birleşmiş Milletler’in yarattığı bu proje kapsamında, çalışmlararına Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda yön vermektedir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir