I am a Global Citizen

Her şey dünyayı gezme hayalimle başladı. Yurt dışına çıkabileceğim projeleri araştırıyordum. Bir arkadaşım AIESEC’ten bahsetti ve kurcalamaya başladım. Yaz tatiline 1 ay kalmıştı, herhangi bir proje bulabilceğimden emin bile değilim ve Rusya aklımdan geçmemişti. Her şey çok hızlı gelişti. AIESEC ofisindeki görüşmelere ve tecrübesi olan insanların yorumlarına dayanarak ilk günlerin kötü olabilceğini düşünmüştüm. Kendimi buna hazırlamıştım. Ama bilmiyordum ki Rusya’da geçen 45 günümün kusursuz olacağını. 1 günümde 1 anımda bile neden geldim diye düşünmedim.

Gittiğimde projeye ne zaman başlayacağım neler yapacağım sorularını düşünüyordum. Proje 2 kısımdan oluşuyordu ve ben 2. kısımdaydım. Peki ilk kısımda ne yapacaktım? Gezip eğlendim. Sadece 2 hafta içinde 7 farklı yerde kaldım bu hikaye uzun. Kültür şoku kesinlikle yaşamadım.

 

 

Benim gibi farklı ülkelerden katılan stajerlerle birlikte her günümüzü farklı bi aktiviteyle geçiriyorduk. Sonunda bir kafede/barda farklı ülkelerden arkadaşlarımla oturup saatlerce ingilizce konuşabiliyordum. İngilizce konusunda kendimi aştım. Bununla birlikte 2. dilimin ne olması gerektiğine karar verdim: Rusça! Her geçen gün yeni kelimeler öğrendim. Bölümümle(Makine Mühendisliği) arasındaki ilişki de fena değil. Projenin 2.kısmına geldiğimizde ise özel bir kamp alanındaydık. 20 farklı ülke ve 60 stajer! Yanında da kabus olacağını düşündüğüm 200 çocuk! Ancak öyle bir kamp düşünün ki sadece 25 gün içinde bambaşka bir dünyanın olduğu ve ayrı bir hayatın yaşandığı. Her dakikam her saniyem doluydu. Hayatımda yapmadığım bir çok şeyi yapma imkanı buldum.Günler geçtikçe bir yandan kötüye gidiyordu. Bitmesini istemiyordum. Ağlamayan biri olarak kampın son günü omzumda ağlayan çocukların yanında durmak ve son gün şehirden ayrılırken ağlayan arkadaşlarımı görmek çok güçtü. Ve döndüğümde ise içimde bir boşluk vardı. Zamanla alışsam da aklıma geldiğinde nasıl mutlu olduğumu anlatamıyorum.Sonuç olarak Dünyanın her yerinde harika arkadaşlar edindim. 20 ülke!

Tolunay Karakelle, İstanbul Asya