İnsanları Anladığınız Müddetçe Aşamayacağınız Probleminiz Yok.

Daha önce de yurt dışı deneyimim vardı ancak Avrupa kıtasından ileri gitmemişti fakat farklı kültürleri de tanımanın ne denli önemli olduğunun her daim bilincindeydim. Dünyanın bambaşka yerlerinde bambaşka hayatlar vardı ve bu insanlar bambaşka hayatları idame ettiriyorlardı ve ben bunları öğrenmeliydim.
AIESEC ile tanışmam yıllar önce bir arkadaşım vasıtasıyla olmuştu, önceliğim yurt dışı olduğundan zaman kaybetmeden başvurumu yapmıştım Global Citizen için lakin ingilizce seviyemden dolayı ilk etapta yurt dışına çıkma planım ertelenmek zorunda kalmıştı. Daha sonra samimi bir arkadaşım AIESEC ile Fas’a gitme planından bahsetti ve beni de davet etti tereddütsüz bu davete icabet ettim ve Global Citizen maceram böylelikle başlamış oldu.
Ailem daha önce Fas’a 4 günlük bir gezi yapmışlardı ve bazı endişeleri vardı her ebeveynde olabileceği gibi. Yemekleri ve kalınacak yerleri merak ediyorlardı. Aslına bakarsanız benimde aklımı çok kurcalıyordu bunlar ama arkadaşımla beraber gidecek olmak bana güç vermişti.

Bu gezide şunu fark etmiştim: Türkiye’de yaşadığım hayatın ritmi ile oradaki hayatın ritmi çok farklıydı. Büyük sorunlar da yaşadık zaman zaman ama yanımda iletişimimin çok iyi olduğu insanların olması bu sorunlarımızı aşmamızda bize çok yardımcı oldu. Sonuç itibari ile farklı kültürlerden gelen insanların birlikte bulunduğu bir ortamdasınız muhtemel problemleriniz olabilir ve ihtiyacınız olan şey iletişim kurmak. İnsanları anladığınız müddetçe aşamayacağınız probleminiz yok.
Oradaki gündelik hayat yavaştı ve insanlar her şeyi problem etmiyorlardı. Gitmeden önce gerçekleşmesini umduğum her şey gerçekleşmemişti belki de ama farklı kültürlerle tanışmanın, faslı insanlarla çok güzel bağlantılar kurmanın: onları tanımanın keyfini doyasıya çıkarmıştım.
Döndüğümde en çok nane çayını özlemeye başlamıştım. Projeden sonra Türkiye’deki sıkı hayattan Fas’taki rahat hayata geçiş sonrası Türkiye’ deki hayata alışmak zor oldu. Global Citizen yapacak arkadaşlar ülkeyi iyi araştırsınlar ve daha önce o ülkeye AIESEC projesiyle gitmiş birileriyle konuşabilirlerse gerçekten çok büyük bir yardımı dokunur bunun onlara. Bir de her türlü duruma hazır olsunlar.
Çünkü tüm dünyanızın değişmesi yakın.

Batuhan ÇOBANOĞLU – Fas