İnsanlarla tanışmaktan bile çekinen ben…

Benim AIESEC hikayem 2012 yılında hala yolunu kaybettiği için bizim okula gelmiş olduğuna inandığım bir AIESEC üyesinin o zamanlar okuduğum liseye gelmesiyle başladı. O günden sonra kendime kattığım her değerde AIESEC’in katkısı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Bir üye AIESEC’in lise öğrencileri ile yaptığı bir yaz projesini tanıtmaya gelmişti. Birkaç arkadaşımın ısrarıyla projeye katılmaya karar verdim. Projenin ilk günü kendimi, gelmekten vazgeçen arkadaşlarımın eksikliğiyle birçok kişinin birbirini tanıdığı bir ortamda bir başıma buldum. Durum böyle olunca eve dönmeye karar verdim. Hayatımın en büyük dönüm noktası yokuş aşağı yürümeye üşendiğim için günün sonuna kadar beklemeye karar verdiğim andı. Ve böylece AIESEC’in bana öğrettiği ilk ders insanlara bir şans tanımak ve yeni insanlara tanışmaktan çekinmemek oldu. En güzel arkadaşlıkları bu sayede kazandım. Proje bittikten ve ben liseden mezun olduktan sonra yurtdışına okumaya gittiğimde en çok üzüldüğüm şey bulunduğum şehirde AIESEC olmamasıydı. Çünkü sadece bir yaz projesine katılarak hayatımı büsbütün değiştiren AIESEC, bir üyesi haline geldiğimde bana daha da çok şey katacaktı. Aslında bana yine yurtdışında okuma cesaretini veren de AIESEC oldu. Yurtdışında bile AIESEC peşimi bırakmadı ve katıldığım proje sayesinde tanıştığım arkadaşlarım bana en çok ihtiyacım olduğu zamanlarda yardımcı oldular.
Bir senenin ardından Türkiye’ye geri dönünce ilk yaptığım şey AIESEC üyeliğine başvurmak oldu. AIESEC’e üye olduğum zaman farkettiğim şey, üye olunca kendimi çok daha fazla geliştirebildiğim oldu. Hedef koymayı ve o hedefler uğruna çabalamayı AIESEC sayesinde öğrendim. En çok etkilendiğim nokta ortak bir hedef uğruna farklı ülkelerden binlerce üniversite öğrencisinin çalışıyor olması oldu. İnsanlarla tanışmaktan bile çekinen ben artık tanımadığım insanların önünde sunum bile yapabilir hale geldim. İş hayatıyla ilgili, üniversitede öğrenemeyeceğim bilgileri AIESEC’te ediniyorum. Bu açıdan AIESEC’in üniversiteden bana çok daha fazla değer kattığına inanıyorum.

AIESEC hayatımı büsbütün değiştirdi ve 2012’den bugüne kadar elde ettiğim bütün başarıların bir parçası oldu.

Sara Betts
AIESEC Istanbul Asya
null