İş Dünyasındaki Genç Liderlere Tavsiyeler

Lider olmak için farklı yeteneklere sahip olmanıza gerek yok. Dünyadaki hiçbir lider sizden daha farklı ya da üstün özelliklere sahip değil. Fakat bazen liderlik yolunda deneyimlenmiş şeylere göz atmak ve tavsiyelere uymak gerekir. İşte profesyonellerden genç liderlere tavsiyeler:

 

1) Her Zaman Pozitif Olun

 

 

İyi bir lider olmanın sadece sorunları aşmakla değil aynı zamanda sorunları ele alışınızla alakalı olduğunu unutmayın. Engellerin en yıldırıcısı, insanın kendisidir.

2) Yetenekleri Vurgulayın

 

 

Takımınızdaki kişilerin potansiyeli görmeniz sizi hedefe ulaştırmada daha etkili yollara yönlendirecektir. Onlar kendi potansiyellerini doğru şekilde kullanıp geliştirirken takımınızdaki uyum ve enerjinin doğru kullanımı artacaktır.

 

3) İlgi Çekici Pazarlama

 

 

İşiniz büyüdükçe aldığınız sorumluluklarda aynı oranda artacaktır. Yeni yüzleri çekebilmek için pazarlamanızı en iyi şekilde yapmalısınız. Tanınmış yüzler ve ilgi çekici etkinlikler sizin büyümenizde büyük rol oynayacaktır.

 

4) Süreç Takibi

 

Projeniz geliştikçe durum değerlendirmesi ve süreç takibi yapmanız sizin takım içi yol gösterici konumuzu güçlendirecek ve gelişen olayları daha hızlı ve kolay etmenize olanak sağlayacaktır.

 

5) Yeniliklere Kendinizi Açın

 

 

Sizi çözüme hangi yolun en etkili ulaştıracağını bulmak için değişimlere ve yeniliklere açık olmanız gerekir.

 

6) Basit ve Pratik Olun

 

 

Karşılaştığınız sorunlara her zaman basit ve pratik çözümler bulmanız size zaman ve işgücünden tasaruf sağlayacaktır.

 

7) İletişimin Önemini Kavrayın

 

Lider olmanızın en önemli gerekliliklerinden biri takımınızla iletişim içinde olabilmektir. İletişiminizin kuvvetli olması sizi bir bütün olarak hedefinize odaklanmayı sağlar.

 

8) Takımınızın Sınırlarını Zorlayın

 

Sınırların kendinizin koyduğunu ve aynı şekilde kendinizin kaldırabileceğinizi unutmayın. Aşmanız gereken çıtayı ne kadar yukarı çıkartırsanız kendinizi geliştirmek için o kadar fazla zorlayacaksınız.

 

9) Her Zaman Yeni Yüzlere Açık Olun

 

Takımınıza katacağınız yeni yüzler sizlere sadece farklı bakış açısı katmakla kalmayacak aynı zamanda takımınızı geliştirmek için yeni yeteneklere sahip olacaksınız.

 

 

10) Sizin Gibi Genç Liderlere Şans Verin

 

Yeni ve dinamik fikirler her zaman kendi liderlik özelliklerinizi geliştirmenizi ve farklı bir bakış açısı kazanmanızı sağlar. AIESEC’in şirketler için Global Talent programıyla şirketiniz bünyesinde uluslararası genç liderler bulundurabilir ve liderlik serüveninizde bir adım öne geçebilirsiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir