İstanbul GPAY Başarı Hikayesi

Firma İsmi: GPAY

Firma Yetkilisi: Hamza Sönmez

Stajyer İsimleri: Iryna Perekrest, Mihelea Dragan

Staj Süresi: 1 Yıl

Stajyerlerin Ülkeleri: Ukrayna, Romanya

Stajyerlerin Pozisyonu: Marketing

 

AIESEC’i nereden duydunuz?

AIESEC şubesinden bir gün ofisimizi aradılar ve  Global Talent projesinden bahsettiler. Çok beğendik, 1 gün içerisinde karar verdik ve hemen işlemlere başladık.

Firmanızda AIESEC’ten önce yabancı bir çalışan bulunduruyor muydunuz?

Hayır, daha önce yabancı bir çalışan daha önce kadromuzda yer almamıştı. AIESEC ile olan iş birliğimizin katkılarıyla ilk defa yabancı çalışanlar aramıza katılmış oldu.

      Stajyerin oryantasyon süreci nasıl ilerledi?

İlk tecrübemiz olmasına rağmen gerçekten iyi bir deneyim diyebilirdim, çünkü stajyerlerimiz daha gelmeden biz oryantasyon süreçlerine başlamıştık bile. Oryantasyon sürecinde ilk olarak firma profilinden bahsettik. Daha sonra çalışma şeklimizi, iş modelimizi ve hedef kitlemizin kimler olduğundan bahsettik. Tabi bunları gerçekleştirirken reel ve yerel örneklerle konunun pekişmesine katkı sağlamaya çalıştık.  Ayrıca bir işbirliği yapmak adına izlenecek yollar hakkında ve diğer farklı konuları ise skype  üzerinden görüşmelerle aktarmaya çalıştık. Böylece onlar daha gelmeden fimayı ve bizleri tanımış oldular,  Türkiye’deki oryantasyon sürecinde onlar da, biz de zorluk çekmemiş olduk.

Neden AIESEC stajyeri almak istediniz? 

Öncelikle AIESEC genç, dinamik ve uluslararası bir organizasyon. Öğrencilere ve firmalara eşsiz bir tecrübe sunuyorsun. Sizlerden stajyer alma sebebimiz açılmak istediğimiz pazarlarla anadilde iletişim kurmak böylece daha verimli bir iş ortamı yakalamak aynı zamanda da ofiste uluslararası bir ortam yaratarak kurum kültürüne katkı sağlamaktı.

 

        Stajyerlerin firmanıza sağladığı katkılar neler oldu?

Biz amatör ruhla profesyonel iş yapan bir start-up organizasyonuz. Stajyerlerle birlikte ofisimizde pek çok şirketin kurmayı düşündüğü ya da planladığı ancak konu bunun başarılmasına gelindiğinde verimli sonuç elde edemediği; bizim ise gayet renkli, dinamik ve aynı zamandauluslararası bir ortam oluştu.  Potansiyel üye işyerlerimizle diyaloglarımız daha verimli hale geldi ve iletişim hızlandığı için de bizimle çalışmaya başlayan ve çalışma isteğinde olan firma sayısında artış oldu. Odaklandığımız ülkelere kendi dilleriyle ulaşmaya başladık ve aldığımız cevaplar eskisine göre çok daha verimli. Stajyerlerimiz Çin ve Almanya’da fuarlara ve etkinliklere katılarak firmamızı temsil ettiler Organizasyonlardan gayet olumlu sonuçlar aldık ve yeni müşteriler kazanmak adına önemli adımlar attık.Oluşturulan ekip çok uluslu bir yapıda olduğu için doğal olarak ofis iletişim dilimiz de değişmiş oldu. Bu başta alışık olmadığımızdan dolayı biraz farklı karşılansa da çok hızlı bir şekilde mevcut duruma uyum sağlandı ve şimdi herkes halinden oldukça memnun.  Bu sayede şirkette çalışanların yabancı dilleri konusunda gelişme sağlanıyor.

AIESEC’i nasıl tanımlarsınız?

AIESEC’teki gönüllülerin –tıpkı bizler gibi- amatör ruhla profesyonel bir iş yapmak adına sarf ettikleri efor oldukça önemli. Bu zamana kadar süren işbirliğimizin hizmet ve iletişim kalitesinin artarak devam etmesini ve böylece uluslararası değişimi programının daha fazla paydaşı olmayı umuyorum.