Global Talent’ın Sunduğu Lider Sen Olabilir Misin?

Liderlik, doğuştan mı yoksa sonradan kazanılan bir özellik mi tartışmasının içinde bir şekilde yer almışsınızdır. Cevabını ise kendinizi irdelemeye başlayarak öğrenmek en doğrusu olacaktır . Benim liderlik özelliklerim neler? Bu özelliklerimin farkında mıyım? Bunlar gibi bir sürü soru aklınızda yer edinmiştir. Gelin bu soruların cevabını bulmanıza AIESEC olarak yardımcı olalım ve bir hikaye yaratalım. Size göre lider olunur mu doğulur bir bakalım!

Liderlik, yapabileceğine inanmakla başlar.

 

 

Küçük bir örnek ile başlayalım. Herkesin hayalinde yurt dışına bir kere de olsa gitmek vardır. Bunun için birçok seçeneğiniz olmasına rağmen kendinize engeller koyarsınız. Konfor alanından uzaklaşmak çok zor gelir. Ama bu isteğinizi gerçekleştirmek için inanmak, ve vazgeçmemek en doğrusu olacaktır. İnandığınız anda da seçenek olarak AIESEC’i belirlediğinizi düşünelim!

 

Atmış olduğunuz bu ilk adımda kendinizi biraz daha güçlü hissetmeye başladınız değil mi? Bundan sonra ise düşündüklerinizi uygulamaya geçirmek, liderliğin bir diğer özelliği olan ‘‘kararlılığı’’ doğuracaktır.

 

 

Bu kararlılık sizi belirlediğiniz AIESEC seçeneği ile iletişime geçmeye sürükleyecektir. Sonrasında ise size en uygun yurt dışı programının ‘‘Global Talent’’ olduğuna karar vermişsinizdir.

 

Lider kişi öğrenmeye ve araştırmaya açık; atacağı adımlara dikkat eden bireylerdir.

 

 

Kendiniz için seçtiğiniz Global Talent programını araştırmaya başlayıp nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermek istiyorsunuz. Kurumsal bir staj fırsatı sunan bu programın kendinizi gerçekten geliştireceğine inanıyorsunuz.

 

 

Lider, başkalarına da etki edebilmeli ve bu etkiyi doğru bir şekilde yayabilmelidir.

 

 

AIESEC ile yurt dışına çıkabilmenin en güzel tarafı ise gerçekten bir amaca yoğunlaşmış olmanın verdiği mutluluktur. Çünkü ‘‘Dünya Barışı’’ na katkı sağlamak için hiç bilmediğiniz bir ülkeyi öğrenmek, insanlarını tanımak gerçekten farklı bir tecrübe olacaktır. Profesyonel hayatınızı geliştirirken böyle bir amaç için çalışabilecek olmak sizi en çok tatmin eden duygu olacaktır.

 

Liderin sahip olduğu en büyük silah: ”Pes etmek nedir?”

 

 

Konfor alanınınızı terk ettikten sonra karşılacağınız zorluklar olacaktır. Farklı bir kültür, tanımadığınız insanlar, hatta iş hayatının yoğun oluşu vs. Ama siz bu tecrübeyi yaşamaya karar vermiş ve bunun için birçok adım atmıştınız. Yaşanılan tüm zorlukların aslında bu tecrübeye dahil olduğunun farkındasınızdır.  Tecrübeniz işte tam da bunların üstesinden gelebilmek.

 

Siz de içinizdeki lideri keşfetmek için bir adım atın ve Global Talent olun!

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir