Liderlik İçin Kilit Öge: Öz Farkındalık

Hayatta çoğu konuda etkili olmamız öncelikle kendimizi tanımamızla başlar. Öz farkındalığımız, duygusal ve ruhsal zekanın(EQ ve SQ) önemli birer bileşeni ve Liderlik için yapı taşıdır. Bu bileşenler bizlerin hayat yolunda daha keskin ve derin kararlar almamızın kapılarını açar. Bu sayede hem kendinizle hem de hayatımızda bulunan diğer insanlarla gelişmiş bir ilişki kurarız; patronumuz, meslektaşlarımız, takım üyelerimiz, müşterilerimiz, destekçilerimiz, ailemiz ve arkadaşlarımız gibi.

 

 

Peki biz bu yeteneği kişisel ve iş hayatımızda nasıl kullanıp geliştireceğiz? İşte sizlere kişisel farkındalığınızı arttırmanıza yol acaçak 5 önemli nokta:

 • Anlık nasıl hissettiğinizin farkında olun.
 • Duygularınızı ve hissettiklerinizi isimlendirin.
 • Ruh halinizin ve duygularınızın değiştiğini hissedin; heyecanlandığınızı ya da üzüldüğünüzü belirtin.
 • Kendinize bu durumun neden önemli olduğunu sorun.
 • Duygularınızın düşüncelerinizdeki etkisinin bilincinde olun ve davranışlarınızla uyumlu olsun.

 

Geri Bildirimin Önemi

Geri bildirime açık olmak ve tecrübelerimizden yararlanmak öz farkındalığımızı arttıran iki ana etmendir. Başarısızlık olarak adlandırdıklarımız bizim için aslında kendi farkındalığımızı arttırmak ve öğrenmek için en verimli fırsatları sunar.

İş dünyasında kendi farkındalığımız; yönetim, liderlik geliştirme ve kendimizi eğitmemizi sağlar. Herhangi öğrenme ve kendini geliştirme programında anahtar bileşen öz değerlendirme ve bununla birlikte iş arkadaşlarımızdan, yöneticilerimizden geri bildirim almadır.

Söz konusu geri bildirim olduğunda belli başlı dört pencere bizim ve diğerlerinin farkındalığı için önemlidir:

 • Kendimiz hakkında biz ve başkaları neler biliyor
 • Kendimiz hakkında bizim bilip başkalarının bilmediği neler var
 • Kendimiz hakkında bizim ve başkalarının bilmediği neler olabilir
 • Kendimiz hakkında başkalarının bilip bizim bilmediğimiz neler var

 

 

Geri Bildirim ve Liderliğin Etkisi

Geri bildirimin dördüncü kategorisinde de belirtildiği gibi eğer başkalarının görüşleri yeterli ve etkili dinlenilirse bizim liderlik ve yöneticilik stilimize etkisi büyük olacaktır. Eğer liderlik tarzınız hakkında yeniden gözden geçirilmesi gereken yönleri hakkında geri bildirim alıyorsanız birşeylerin farkında varmanızın zamanı gelmiş demektir. Düşüncenizi ve davranışlarınızı değiştirmek biraz zaman ve kararlılık gerektirebilir fakat elde ödülünüz buna değecektir.

Sonuçlar daha iyi üretim, geliştirilmiş takım ve iş ilişkilieri hatta yakın çevrenizdekilerden olumlu geri bildirimler almakla kalmayacak aynı zamanda mutevazı kazançlar olacaktır.

 

Uluslararası ve Liderliği Destekleyen Kurumlar

Gerçek bir lider olabilmeniz için bakış açınızı oldukça geniş ve global tutmalısınız. Günümüz dünyasında hiçbir işletme yerel koşullara bağlı olarak gelişmemekte ve bu yüzden yönünü global çözümlere çevirmektedir. Böylece liderin vasıfları bir adım daha ön plana çıkmaktadır. Liderlik vasıflarınızı uluslararası bir ortamda ve bakış açısında geliştirmek için size bu olanakları sunan bir kuruluş ile çalışmanız şart.

AIESEC size hem firmanızı hem de liderlik özelliklerinizi geliştirmeniz için Global Talent programını sunuyor. Bu program size uluslararası genç yetenekleri şirketiniz bünyesine katmanızı ve global bir adım atmış olmanızı sağlar.

 

Kısaca liderliğinizi arttıracak dört etkili adım:

 • Her zaman geri bildirim isteyin.
 • Kararlarınızı güçlendirmek için birden fazla kişiyle fikir alışverişi yapmak isteyebilirsiniz.
 • Geri bildirimleri dinleyin
 • Uluslararası kurumlarla çalışın

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir