Mısır’da Global Citizen Olmak: 12 Soruda Bengi’nin Global Citizen Tecrübesi

Bengi’ye 12 soru sorduk ve Mısır’da yaşadığı Global Citizen tecrübesini bize anlatmasını istedik. İşte 12 Soruda Mısır’da Global Citizen olmak!

1)Neden Mısır?

Global Citizen’a gitmeye ilk karar verdiğimde aklımda Rusya vardı, biraz daha zaman geçince Fas ve Tunus’u düşünmeye başladım. Bana neden Mısır’a gitmiyorsun dediklerinde o kadarına cesaret edemem diyordum. Ben cesaret etsem bile ailemi ikna edemem diye düşünüyordum. Bir gün aniden Mısır’a gitmek istiyorum dedim ve sadece bir tane projeye başvurdum. Mısır benim konfor alanımın dışına çıkmam, kendimi kendime kanıtlamam için en doğru yerdi.

2) Bir şansın daha olsa tekrar aynı yere gitmek ister miydin, neden?

Bir kez daha Global Citizen tecrübesi yaşayacak olsam farklı bir kültür tanımayı daha çok isterim. Fakat en az bir kez daha Mısır’ı ziyaret etmeyi çok istiyorum çünkü tadı damağımda kaldı diyebilirim.

3)Bu tecrübeni yeniden yaşayacak olsan neyi farklı yapardın?

Global Citizen tecrübesini yeniden yaşayacak olsam her anın daha fazla farkında olup daha fazla tadını çıkarırdım. Yapmadığım için pişman olduğum bazı şeyler bıraktım arkamda. Şimdiki aklım olsa hiçbir şeyi ertelemezdim.

4) Sence Global Citizen’in senin geleceğine katkısı nasıl oldu?

Global Citizen benim global vizyonumu ve uluslararası bakış açımı gerçekten çok geliştirdi. Gelecekte ne yapmak istediğime dair düşüncelerimi biraz daha netleştirdi.

5)Hayat değiştirmek için mutlaka şu ülkeye gitmeliyim dediğin bir yer var mı, neden?
Hayat değiştirmeyi belli ülkelerle sınırlı tutmak istemem açıkçası. Dünyanın her yerinde hayatına etki edebileceğin insanlar var.

6) Global Citizen’a gitmeden önce önyargıların var mıydı, varsa nelerdi?

Mısır’a gitmeden önce her ne kadar önyargılarımdan sıyrılmaya çalışsam da pek başarılı olamamıştım açıkçası. Dini baskıdan çok çekiniyordum mesela, aç kalacağımı ve sıcaktan sokağa çıkamayacağımı düşünüyordum. Her yerin çok pis olduğunu hijyeni aklımdan çıkarmam gerektiğini duymuştum. Eskiden Arapçaya ve Arap kültürüne karşı da bir önyargım vardı. Mısır’da geçirdiğim 6 hafta boyunca inanılmaz bir hoşgörüyle karşılaştım, mükemmel yemekler yedim, birçok harika yer gezdim ve hayatımın en eğlenceli yazını geçirdim. Geri döndüğümde Arapça duyunca mutlu olan, Arap kültürünü herkese bayıla bayıla anlatan bir insan oldum hatta.

7) Global Citizen öncesi sen ile sonraki seni karşılaştırır mısın?

Global Citizen olmadan önce daha fazla şikayet eden, özgüveni daha az, daha çekinceli ve önyarglı bir insandım. Bazı noktalarda başarabileceğime dair kendime olan inancım tam değildi ve zorluklardan kaçıyordum. Hayat değiştiren tecrübe beni tüm bu alanlarda geliştirip bambaşka bir insan olmamı, adımlarımı daha sağlam atmamı sağladı.

8) Yaşadığın en büyük kültür şoku neydi?

Yaşadığım en büyük kültür şokuyla havaalanında çıkar çıkmaz karşılaştım: Trafik. Ne trafik kuralı, ne trafik polisi ne de trafik ışığı var. Kaza yaptığında eğer ciddi bir durum yoksa kimsenin umrunda olmuyor mesela. Bir de her an her yerden fırlayarak çıkan hamamböceklerini unutmamak lazım. Böcek fobisi olan biri olarak benim en büyük outer challenge’ım onlardı.

9) Herkes Global Citizen olmalı çünkü…..

Herkes Global Citizen olmalı çünkü herkes yaşadığı dünyaya karşı sorumlu.

10) Herkes Global Citizen olmamalı çünkü…..

Herkes Global Citizen olmamalı çünkü bu tecrübe sosyal sorumluluğun, gönüllü çalışmanın ve fayda sağlamanın değerini bilmeyi gerektiriyor.

11)En etkilendiğim şey….

En etkilendiğim şey dünyanın öbür ucundan gelen insanlarla aile olabilmek.

12) Global Citizen olmanın bana kattığı en büyük şey….

Global Citizen olmanın bana kattığı en büyük şey fayda sağlama ilkemi hayata geçirmiş olmam.

Bengi Nur Aksu, İstanbul