Hiç Bir İşe Yaramayacak 15 Garip Motivasyon Mektubu

Motivasyon mektubu (cover letter) her iş başvurunuzda sizden istenecek yegane dökümanlardan biridir. Motivasyon mektubu, iş başvurusunda bulunduğunuz firmada neden çalışmak istediğinizi, kısa öz-geçmişinizi ve o firma ile ilgili gelecek planlarınızı kısaca ve resmi sayılabilecek bir dille anlatma olayınızın ta kendisidir aslında. Fakat diğer bir noktada bazı motivasyon mektupları hiç de beklendiği gibi gitmez ve ortada geri dönüşü olmayan bir ilk izlenim kalır. Global Talent programına başvurunuzun firma tarafından değerlendirilmesinde bu mektubun yeri oldukça fazladır.

9126874862_ba01f346a5_o

1) Karanlık ve yağmurlu bir geceydi…

Eğer motivasyon mektubunuza yukarıdaki gibi bir girişle başlamaya karar verdiyseniz öncelikle öz-güveniniz ve cesaretiniz için bir tebrik alıp daha sonrasında “biz sizi ararız” repliği ile karşı karşıya kalmanız işten bile değil. Motivasyon mektubunuzun girişi yani kendinizi otobiyografik olarak yazdığınız kısmı resmi bir dille ve ayrıntı verilmeden yapılmalıdır.

2) Eski sevgilimden ayrılmama rağmen hala seviyorum onu.

Dünyadaki en güzel his olsa da sanırım eski sevgilinizi hala sevip sevmemeniz karşınızdakini etkileyeceğini düşünmeyin. Unutmayın her şeyin profesyonel olduğu bir yerde oldukça profesyonel olup ayak  uydurmaya çalışmalısınız. O yüzden en iyisi eski sevgiliniz kısmından hiç ama hiç bahsetmeyin.

3) Twitter fenomeniyim, iyi derecede Instagram’ım var.

Twitter ya da Instagram motivasyon mektubunuzda bahsetmeniz gereken şeyler listesinde maalesef yer almıyor, belki başka bir sefere…

4) AEO, OK, KİB, BYE

SMS atmıyorsunuz ya da Whatsapp’ta değilsiniz. O yüzden motivasyon mektubunuzda resmi olmayan kısaltmalarkullanmayın. Kullanırsanız da kuzenim yazmış falan demeyin, hatanızın cezasını çekin.

5) Motivasyon mektubu sayfa 1/6, Bölüm 74

Eğer bir film çekmeye kararlı değilseniz motivasyon mektubunuzu tek sayfaya yazın. Tek sayfa derken bütün boşluklarını doldurabilirsiniz anlamına da gelmiyor tabi ki. Baskı aldığınızda kağıdın maksimum %70 ini kullanmış olmaya dikkat edin.

6) Hayal kırıklığına uğratmayacağım, beni işe alacağınız için çok şanslısınız.

“Hıhı tabi” diye bir cevap almanız muhtemel olan bu cümleyi asla motivasyon mektubunuzda yazmayın. Olabildiğinizce net ve objektif olun. Kendiniz hakkınızda fikirlerinizi mülakata saklayın.

7) Evde çalışmak konusunda garip bir yeteneğim var.

Bunun kısacası “çoğu zaman işe gelmeyeceğim şimdiden aklınızda olsun” demektir.

8) Google gibiyim, sorun mesela bi’şey…

Kendinizi övme kısmınızı yazmaya gerek duymadım zaten yapmazsınız diye ama yine de bir hatırlatayım.

9) Aslında bu işi çok istememiştim ama yapacağız bir şekilde…

Karşınızdakine gerçekten ciddiyetsiz olduğunuzun imzalı tasdikli bir belgesini teslim etmek istemiyorsanız yavaşça o kağıdı parçalara ayırın ve yeni bir motivasyon mektubu yazmaya başlayın.

10) Bu mektubu kalbimin derinliklerinden gelen duygularla yazdım.

Duygusal olmak çoğu iş veren için olumsuz görülebilecek bir durumdur. Motivasyon mektubunuzun içinde “mektup” kelimesi yer alsa da aslında resmi bir belgenizdir.

11) Bedava bira ve cips istiyorum

Başka?

12) Tam bir dansçıyım. Ofis partilerinde görebilirsiniz.

Ne kadar iyi bir dansçı olduğunuzla değil gerçekten o iş için uygun olup olmadığınızı sorgulamaya çalışan İnsan kaynakları departmanını böyle cümleler il kandıramazsınız.

13) Önceki işimde Pazarlama Müdürüydüm

Bunu yazmanız girdiğiniz rekabette bir adım öne geçmeyi amaçladığınızın göstergesidir. Kötü müdür? Çoğu zaman değil, fakat eğer rakiplerinizin önüne daha önce çalıştığınız işte sahip olduğunuz ünvan ile geçmeye çalışıyorsanız hoş karşılanmama ihtimalini de göz önüne almalısınız. En iyisi siz hiç önceki ünvanınızdan bahsetmeyin.

14) En çalışkan kişi ben olmayabilirim

Başvurunuzda nasıl kendinizi övmemeniz gerekiyorsa tam tersini de yapmamalısınız.

15) Selam

Mektubunuza selam, selamünaleyküm, n’aber, nasılsınız gibi hitaplarla başlamayacaktınız zaten… Doğru bir başlangıç için “Sayın yetkili” yeterlidir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir