Ne kadar uzak yerlere giderse o kadar kendine yaklaşıyordu insan

Kimi zaman etrafınızdaki birçok şeyin sıradanlaştığını hisseder ve farklı bir şeyler denemek istersiniz. Benim de böyle anlardan birinde verdiğim ani bir kararla başladı 6 hafta sürecek olan Rusya yolculuğum.
Bu yolculuğu benim için daha özel yapan nedenlerden biri “Explore Russia” adında bir sosyal sorumluluk projesinde yer alarak farklı kültürlerden insanların hayatlarına dokunabilmekti. Bu proje sayesinde Rus kültürünü her yönüyle tanıma imkânı buldum ve sadece bununla kalmayıp, dünyanın birçok farklı yerinden gelen ve benim gibi düşüncelere sahip olan insanların kültürlerini de tanıdım. Proje dahilinde gezdiğimiz şehirler ve konuştuğumuz insanlar, müzeler, danslar, şarkılar, yemekler ve bu muhteşem tecrübeye dair geri kalan her ne varsa beni bir “Global Citizen’a” dönüştürüyordu.
Orada geçirdiğim her günün ertesinde daha farklı, kendine daha fazla güvenen ve kendinin daha fazla farkında olan birisi olarak uyanıyordum. Evet, kesinlikle haklıydılar. Yakını daha iyi görebilmek için uzağa gitmek gerekti ve ne kadar uzak yerlere giderse o kadar kendine yaklaşıyordu insan. Bundan dolayı ülkeme döndüğümde hiç olmadığım kadar kendimi yakın hissettim kendime.

Sercan ARDIÇ

null