Yurt Dışı Tecrübesi Olan Çalışanlar Neden Yaratıcı Olur?

İş dünyası günümüzde hızla değişen ve yeniliklere aynı hızla adapte olunmasını gerektiren kaygan bir zeminde ilerliyor. Bu hızlı akışın içinde işverenler doğal olarak diplomasının yanında kişisel gelişimini ve kendi liderlik serüvenini başarıyla tamamlamış çalışanlara ihtiyaç duyuyor ve yine bahsettiğimiz hızlı değişim sebebiyle yenilikler ve değişiklikler karşısında yaratıcı fikirler sunacak çalışanlarla bu dinamizmin hız kaybetmeden yakalanacağına inanılıyor. Bu noktada ise kendini geliştirmenin ve aynı zamanda yaratıcı düşüncenin geliştirilmesi konusunda pek çok parametre olmasına rağmen, yurtdışı tecrübesi aslında yaratıcılık ve yeniliklere açıklık açısından sağlam bir kanıt olma yönünde yükselen bir değer. Bu tecrübe için AIESEC gibi kurumlar çalışma hayatına başlayanlar için yurtdışında staj imkanı sunarken , şirketler içinde bu tecrübeye sahip insan veri tabanı sunuyor. Peki yurt dışı tecrübesini bu kadar kıymetli kılan nedir?

 

Çünkü yurtdışı tecrübesine sahip bir aday ;

 

1) Yeniliklere açıktır.

2) Farklı kültür ve alışkanlıklara hoşgörülüdür.

3) Pratiktir, çünkü konfor alanını terk edip, az olanakla çok şey başarmayı denemiştir.

4) Sorun değil çözüm odaklıdır ve sorunları kendi çözecek cesarete sahiptir, yabancı bir yerde oturup kaldırıma ağlamanın ya da söylenmenin sadece işlerini yavaşlatmak olduğunu tecrübe etmiştir ve çözüm sürecinde gülümsemenin gücünü keşfetmiştir.

5) Farklı düzenlere uyum sağlamakta zorlanmaz. Çünkü bir kere alıştığı düzeni terk edip, hiç tanımadığı bir ülkeye ve düzenine adapte olmuştur.

6)Öğrenmeye açıktır. Soru sormak yada yardım istemek onun için çoktan ego meselesi olmaktan çıkmıştır. Hatalarının dünyanın sonu değil yeni bir şey öğrenmesine sebep olduğunu keşfetmiştir.

7) İnsanları ve iletişim içinde olmayı sever. Her yeni olay onun için yeni bir maceradır.

8) Kafasındaki önyargılar çoktan kırılmıştır. Önyargıların onun gelişimi önünde bir engel olduğunun ve her yeni deneyimin kendine bir şey kattığının farkındadır.

9) Kendine özgüveni tamdır.

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir